Click to go to CatchItKansas.com
6A State Tournament
May 17, 2013   10:00 am
Location: Topeka
PlaceTeamScore
1Shawnee Mission North1
T-1Blue Valley West1
T-1Olathe Northwest1
T-1Lawrence Free State1
T-1Derby1
T-1Shawnee Mission Northwest1
T-1Manhattan1
T-1Lawrence1
T-1Blue Valley North1

 

6A Girls State Swimming Prelim Results

 

 

Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay

====================================================================

    School                           Seed    Prelims             

====================================================================

                       === Preliminaries ===                       

 

  1 Washburn Rural                1:53.37    1:49.58 q     

     1) Sammie Schurig SR             2) Elise Valdez SR             

     3) Jamie Fritsch SR              4) Allison Vlach SR             

                 27.40        57.48 (30.08)

        1:23.97 (26.49)     1:49.58 (25.61)

  2 Blue Valley-NW                1:51.99    1:50.21 q     

     1) Tayler Kirtley SR             2) Courtney Laird SO           

     3) Katie Thill SO                4) Hannah Musser JR            

                 27.86        59.15 (31.29)

        1:26.96 (27.81)     1:50.21 (23.25)

  3 S M-East                      1:51.85    1:50.52 q     

     1) Sarah Allegri FR              2) Mary Booton FR               

     3) Bonnie Longan FR              4) Tiernan Shank SR            

                 27.67        59.60 (31.93)

        1:25.84 (26.24)     1:50.52 (24.68)

  4 Law-Free State                1:54.05    1:55.30 q     

     1) Lucy Sirimongkhon-Dyck JR     2) Kat LaFever SO              

     3) Sydney Sirimongkhon-Dyck FR   4) Alexa Malik SO              

                 29.07      1:02.31 (33.24)

        1:30.14 (27.83)     1:55.30 (25.16)

  5 Lawrence                      1:54.21    1:55.41 q      

     1) Miranda Rohn SR               2) Gretchen Frick JR           

     3) Heather Cistola SR            4) Nicole Oblon SO             

                 29.14      1:01.90 (32.76)

        1:29.19 (27.29)     1:55.41 (26.22)

  6 Olathe-Northwest              1:55.01    1:56.19 q     

     1) Mackenzie Neeley SR           2) Taylor Badowski FR          

     3) Gillian Schwartz SO           4) Brenna Gaul FR              

                 28.62      1:02.22 (33.60)

        1:30.95 (28.73)     1:56.19 (25.24)

  7 Blue Valley-N                 1:58.17    1:57.10 q     

     1) Amy Sevcik SR                 2) Kylie Gunderson JR          

     3) Morgan Wilkerson JR           4) Marjie Trussell SO          

                 28.41      1:02.79 (34.38)

        1:31.23 (28.44)     1:57.10 (25.87)

  8 Olathe-East                   1:57.41    1:57.87 q     

     1) Samantha Laflin SR            2) Brianne Grudek SR           

     3) Taylor Rusch JR               4) Karah Brown SO              

                 29.62      1:02.77 (33.15)

        1:31.53 (28.76)     1:57.87 (26.34)

 -------------------------------------------------------------------

  9 S M-Northwest                 1:59.52    1:59.17 q     

     1) Madison Jarman FR             2) Jessica Kirchner SO         

     3) Grace Freeman JR              4) Anna Thomsen JR             

                 30.79      1:04.93 (34.14)

        1:32.71 (27.78)     1:59.17 (26.46)

 10 S M-West                      2:00.22    1:59.40 q     

     1) Erin Fast FR                  2) Courtney Klema SR           

     3) Brooke Wade SO                4) Shauna Jones JR             

                 30.93      1:02.46 (31.53)

        1:33.30 (30.84)     1:59.40 (26.10)

 11 Wichita-East                  1:56.95    1:59.75 q     

     1) Toni Anderson JR              2) Samantha King SO            

     3) Dina Vu SR                    4) Natalie White SR            

                 31.23      1:04.27 (33.04)

        1:33.06 (28.79)     1:59.75 (26.69)

 12 Stil-Blue Valley              2:03.05    2:00.41 q     

     1) Katya Vakshteyn JR            2) Emma Wormington FR          

     3) Katie Mercer SO               4) Megan Boushka FR            

                 28.76      1:03.02 (34.26)

        1:33.65 (30.63)     2:00.41 (26.76)

 13 Olathe-North                  2:03.04    2:02.01 q     

     1) Hanna Bohl JR                 2) Carolyn Culp SO             

     3) Caroline Kelter SO            4) Olivia Parmentier SO        

                 30.58      1:06.18 (35.60)

        1:34.55 (28.37)     2:02.01 (27.46)

 14 S M-North                     2:03.86    2:03.68 q     

     1) Harris Ginther SR             2) Samantha Yancey JR          

     3) Katie Arnote SR               4) Katherine Hydeman SR        

                 31.88      1:07.74 (35.86)

        1:37.10 (29.36)     2:03.68 (26.58)

 15 Wichita-Heights               2:02.68    2:03.95 q     

     1) Ondria Labrayere SR           2) Chanell Nguyen SR           

     3) Kelsey Buller JR              4) Alyssa Packer JR            

                 31.09      1:06.65 (35.56)

        1:35.51 (28.86)     2:03.95 (28.44)

 16 Manhattan                     2:05.00    2:04.25 q     

     1) Alana Bucholtz JR             2) Katarina Zdolsek SR         

     3) Makayla Walters SR            4) Mariah Scipio SO            

                 30.59      1:07.59 (37.00)

        1:38.15 (30.56)     2:04.25 (26.10)

 -------------------------------------------------------------------

 17 Blue Valley-West              2:07.40    2:06.06       

     1) Abbie LoMonaco SO             2) Ashley Olding SR            

     3) Molly Brown SR                4) Shayna Southard FR          

                 33.15      1:07.43 (34.28)

        1:38.68 (31.25)     2:06.06 (27.38)

 18 Topeka                        2:06.73    2:07.45       

     1) Meredith Ricks SR             2) Mackenzie Morrison SR       

     3) Megan LaColla FR              4) Alex Millhuff JR            

                 28.04      1:11.18 (43.14)

        1:40.16 (28.98)     2:07.45 (27.29)

 -------------------------------------------------------------------

 19 Wichita-SE                    2:06.48    2:07.85       

     1) Demi Tam SO                   2) Atziri Carmona SR            

     3) Cambria Bonds JR              4) Katie Huffstetler JR        

                 32.42      1:10.18 (37.76)

        1:38.93 (28.75)     2:07.85 (28.92)

 20 Olathe-South                  2:09.64    2:09.40       

     1) Calista Gorrell SR            2) Ashten Grabill FR           

     3) Brianna Evans JR              4) Holly Hinson SO             

                 35.60      1:14.06 (38.46)

        1:42.72 (28.66)     2:09.40 (26.68)

 21 Garden City                   2:08.47    2:09.42       

     1) Ashley Longoria JR            2) Lindsay Bradstreet SO       

     3) Claire Schmidt SO             4) Erika Schafer FR            

                 33.73      1:10.27 (36.54)

        1:41.28 (31.01)     2:09.42 (28.14)

 22 Hutchinson                    2:12.14    2:13.76       

     1) Ashton Fee JR                 2) Alyssa Danler SR            

     3) Meghan Morey FR               4) Ciara Kroeker JR            

                 34.71      1:14.94 (40.23)

        1:45.97 (31.03)     2:13.76 (27.79)

 23 Derby                         2:12.09    2:17.19       

     1) Makena Franke FR              2) Kenzie Brown SO             

     3) Rachel Onken JR               4) Sarah Owen JR               

                 34.29      1:12.66 (38.37)

        1:47.11 (34.45)     2:17.19 (30.08)

 

Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
==================================================================
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Sammie Schurig   SR Washburn Rural    1:54.78    1:52.16 q      
                 26.15        54.59 (28.44)
        1:23.47 (28.88)     1:52.16 (28.69)
  2 Bentley Hulshof  FR Blue Valley-N     1:54.03    1:52.87 q      
                 26.38        54.88 (28.50)
        1:24.04 (29.16)     1:52.87 (28.83)
  3 Cierra Campbell  FR Law-Free State    1:57.15    1:55.65 q      
                 27.06        56.10 (29.04)
        1:25.73 (29.63)     1:55.65 (29.92)
  4 Shawna Elsey     SR Olathe-East       1:56.53    1:56.18 q      
                 26.03        55.09 (29.06)
        1:25.32 (30.23)     1:56.18 (30.86)
  5 Meg Stanley      SR S M-East          1:56.86    1:57.33 q      
                 27.15        56.69 (29.54)
        1:26.73 (30.04)     1:57.33 (30.60)
  6 Eliza Anderson   SO Law-Free State    2:00.18    1:59.19 q      
                 26.80        56.92 (30.12)
        1:28.05 (31.13)     1:59.19 (31.14)
  7 Heather Cistola  SR Lawrence          1:58.34    1:59.78 q      
                 27.70        57.79 (30.09)
        1:28.98 (31.19)     1:59.78 (30.80)
  8 Alex Millhuff    JR Topeka            2:04.45    1:59.90 q      
                 27.71        58.29 (30.58)
        1:29.44 (31.15)     1:59.90 (30.46)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Lauren Nordell-  SO Blue Valley-NW    2:03.56    2:00.57 q      
                 26.85        56.83 (29.98)
        1:28.72 (31.89)     2:00.57 (31.85)
 10 Emily Minick     JR S M-East          1:59.79    2:00.69 q      
                 27.51        57.50 (29.99)
        1:28.94 (31.44)     2:00.69 (31.75)
 11 Madi Bryant      SR Olathe-Northwest  2:02.64    2:02.05 q      
                 28.35        59.05 (30.70)
        1:30.57 (31.52)     2:02.05 (31.48)
 12 Claire Williams  SO S M-Northwest     2:02.98    2:04.39 q      
                 29.09      1:00.80 (31.71)
        1:32.87 (32.07)     2:04.39 (31.52)
 13 Hallie Breident  JR Blue Valley-NW    2:06.90    2:04.75 q      
                 29.42      1:01.19 (31.77)
        1:33.48 (32.29)     2:04.75 (31.27)
 14 Kylie Gunderson  JR Blue Valley-N     2:07.77    2:06.01 q      
                 28.66        59.76 (31.10)
        1:32.89 (33.13)     2:06.01 (33.12)
 15 Annie Odrowski   JR Lawrence          2:08.72    2:06.65 q      
                 29.03      1:01.30 (32.27)
        1:34.45 (33.15)     2:06.65 (32.20)
 16 Nellie Whittake  SO S M-East          2:08.37    2:06.66 q      
                 29.05      1:01.70 (32.65)
        1:34.76 (33.06)     2:06.66 (31.90)
 -----------------------------------------------------------------
 17 Julia Blasdel    JR Wichita-NW        2:06.21    2:07.87        
                 29.16      1:01.53 (32.37)
        1:34.74 (33.21)     2:07.87 (33.13)
 18 Morgan Miller    SR Law-Free State    2:07.87    2:07.94        
                 28.85      1:00.70 (31.85)
        1:34.01 (33.31)     2:07.94 (33.93)
 -----------------------------------------------------------------
 19 Shae Growney     SO Olathe-East       2:07.83    2:08.33        
                 30.20      1:03.26 (33.06)
        1:36.05 (32.79)     2:08.33 (32.28)
 20 Hanna Bohl       JR Olathe-North      2:05.35    2:08.37        
                 28.49      1:00.18 (31.69)
        1:34.15 (33.97)     2:08.37 (34.22)
 21 Kelly Smith      JR Wichita-North     2:06.67    2:09.02        
                 29.90      1:02.25 (32.35)
        1:35.51 (33.26)     2:09.02 (33.51)
 22 Natalie Behnen   SO Blue Valley-West  2:07.33    2:10.38        
                 28.44      1:01.34 (32.90)
        1:35.70 (34.36)     2:10.38 (34.68)
 23 Kylee Emerson    SR Olathe-East       2:07.37    2:10.71        
                 29.63      1:01.91 (32.28)
        1:36.18 (34.27)     2:10.71 (34.53)
 24 Rachael Manske   SR Wichita-East      2:09.92    2:14.14        
                 29.74      1:02.26 (32.52)
        1:37.41 (35.15)     2:14.14 (36.73)

 

Event 3  Girls 200 Yard IM
==================================================================
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Hannah Musser    JR Blue Valley-NW    2:06.54    2:03.75 q      
                 26.36        56.89 (30.53)
        1:34.83 (37.94)     2:03.75 (28.92)
  2 Katya Vakshteyn  JR Stil-Blue Valley  2:17.26    2:11.11 q      
                 28.44      1:00.85 (32.41)
        1:40.40 (39.55)     2:11.11 (30.71)
  3 Sarah Freshnock  SR S M-East          2:10.75    2:11.53 q      
                 28.66      1:01.83 (33.17)
        1:40.40 (38.57)     2:11.53 (31.13)
  4 Mackenzie Neele  SR Olathe-Northwest  2:12.10    2:11.65 q      
                 28.09      1:00.12 (32.03)
        1:41.17 (41.05)     2:11.65 (30.48)
  5 Kami Pankratz    FR Blue Valley-West  2:17.78    2:13.01 q      
                 29.22      1:03.79 (34.57)
        1:41.97 (38.18)     2:13.01 (31.04)
  6 Gretchen Frick   JR Lawrence          2:12.98    2:13.48 q      
                 29.85      1:03.26 (33.41)
        1:42.51 (39.25)     2:13.48 (30.97)
  7 Lucy Sirimongkh  JR Law-Free State    2:17.34    2:17.86 q      
                 30.04      1:02.23 (32.19)
        1:45.79 (43.56)     2:17.86 (32.07)
  8 Courtney Laird   SO Blue Valley-NW    2:16.83    2:18.76 q      
                 30.53      1:06.42 (35.89)
        1:45.66 (39.24)     2:18.76 (33.10)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Samantha Laflin  SR Olathe-East       2:18.65    2:19.19 q      
                 30.24      1:04.93 (34.69)
        1:47.50 (42.57)     2:19.19 (31.69)
 10 Kate McCurdy     JR Law-Free State    2:19.43    2:19.23 q      
                 29.88      1:05.31 (35.43)
        1:47.27 (41.96)     2:19.23 (31.96)
 11 Olivia Myers     SO S M-East          2:20.02    2:19.28 q      
                 30.28      1:04.22 (33.94)
        1:46.20 (41.98)     2:19.28 (33.08)
 12 Chloe Stanford   FR S M-East          2:21.88    2:19.37 q      
                 29.62      1:05.27 (35.65)
        1:48.30 (43.03)     2:19.37 (31.07)
 13 Mary Booton      FR S M-East          2:22.52    2:19.42 q      
                 31.09      1:07.02 (35.93)
        1:47.30 (40.28)     2:19.42 (32.12)
 14 Delaney Cross    SO Blue Valley-N     2:24.41    2:19.54 q      
                 28.99      1:04.30 (35.31)
        1:47.90 (43.60)     2:19.54 (31.64)
 15 Alyssa Newbury   JR Derby             2:22.42    2:20.24 q      
                 29.85      1:03.92 (34.07)
        1:46.87 (42.95)     2:20.24 (33.37)
 16 Halsey Handley   JR Washburn Rural    2:26.09    2:20.53 q      
                 30.18      1:04.24 (34.06)
        1:47.76 (43.52)     2:20.53 (32.77)
 -----------------------------------------------------------------
 17 Nicole Danisi    SR Blue Valley-NW    2:26.09    2:21.02        
                 29.46      1:05.28 (35.82)
        1:47.25 (41.97)     2:21.02 (33.77)
 18 Anna McCurdy     FR Law-Free State    2:19.92    2:21.50        
                 31.23      1:05.84 (34.61)
        1:49.16 (43.32)     2:21.50 (32.34)
 -----------------------------------------------------------------
 19 Taylor Badowski  FR Olathe-Northwest  2:19.24    2:21.84        
                 30.58      1:04.69 (34.11)
        1:48.38 (43.69)     2:21.84 (33.46)
 20 Samantha King    SO Wichita-East      2:23.14    2:22.06        
                 31.75      1:07.48 (35.73)
        1:48.88 (41.40)     2:22.06 (33.18)
 21 Karah Brown      SO Olathe-East       2:19.56    2:22.70        
                 30.75      1:05.49 (34.74)
        1:49.41 (43.92)     2:22.70 (33.29)
 22 Angela Smith     JR Wichita-North     2:23.63    2:24.09        
                 31.54      1:06.43 (34.89)
        1:49.68 (43.25)     2:24.09 (34.41)
 23 Abbey Johnstone  SO Olathe-East       2:23.25    2:24.67        
                 31.42      1:06.24 (34.82)
        1:51.35 (45.11)     2:24.67 (33.32)
 24 Selina Liu       FR Olathe-East       2:23.54    2:25.88        
                 32.07      1:11.40 (39.33)
        1:53.11 (41.71)     2:25.88 (32.77)
 25 Erin Fast        FR S M-West          2:26.12    2:26.04        
                 31.54      1:07.40 (35.86)
        1:51.68 (44.28)     2:26.04 (34.36)
 26 Madelyn Fee      FR Hutchinson        2:23.97    2:27.02        
                 30.86      1:09.32 (38.46)
        1:54.15 (44.83)     2:27.02 (32.87)
 27 Hannah Pugh      FR Olathe-Northwest  2:26.28    2:27.26        
                 30.28      1:06.02 (35.74)
        1:52.44 (46.42)     2:27.26 (34.82)
 28 Meghan Morey     FR Hutchinson        2:30.30    2:31.47        
                 33.50      1:10.55 (37.05)
        1:55.69 (45.14)     2:31.47 (35.78)
 29 Katie Mercer     SO Stil-Blue Valley  2:30.44    2:31.92        
                 32.72      1:10.51 (37.79)
        1:57.88 (47.37)     2:31.92 (34.04)
 30 Samantha Norton  JR Garden City       2:29.28    2:34.48        
                 31.11      1:09.35 (38.24)
        1:56.70 (47.35)     2:34.48 (37.78)
 -- Toni Anderson    JR Wichita-East      2:27.00        DFS    

 

Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
==================================================================
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Courtney Caldwe  SO Law-Free State      23.39      23.29 q      
  2 Tiernan Shank    SR S M-East            24.87      24.65 q      
  3 Sarah Allegri    FR S M-East            24.96      24.67 q      
  4 Sydney Sirimong  FR Law-Free State      24.52      24.78 q      
  5 Jamie Fritsch    SR Washburn Rural      25.38      25.09 q      
  6 Brigit Jogan     FR Blue Valley-NW      25.49      25.28 q      
  7 Elizabeth Bitti  SR S M-East            25.70      25.33 q      
  8 Abbey Lassley    JR Wichita-North       25.09      25.41 q      
 -----------------------------------------------------------------
  9 Audrey Markway   SR Olathe-East         25.83      25.46 q      
 10 Grace Brimacomb  SO Blue Valley-N       25.77      25.59 q      
 11 Anna Elliott     JR Olathe-East         25.63      25.63 q      
 12 Caroline Kelter  SO Olathe-North        26.13      25.67 q      
 13 Shayla Panowicz  JR Blue Valley-N       26.07      25.74 q      
 14 Alexa Malik      SO Law-Free State      25.90      25.95 q      
 15 Brenna Gaul      FR Olathe-Northwest    25.92      25.96 q      
 16 Madeline Peters  JR S M-East            25.76      26.00 q      
 -----------------------------------------------------------------
 17 Caitlyn Goodman  SO Wichita-East        26.14      26.09        
 18 Hannah Funk      SR Manhattan           26.23      26.20        
 -----------------------------------------------------------------
 19 Marjie Trussell  SO Blue Valley-N       26.10      26.30        
 20 Katie Thill      SO Blue Valley-NW      26.02      26.37        
 21 Cheyenne Cheek   JR Wichita-North       26.51      26.44        
 22 Mariah Scipio    SO Manhattan           26.47      26.52        
 23 Claire Albright  FR Blue Valley-NW      26.44      26.62        
 24 Taylor Rusch     JR Olathe-East         26.47      26.64        

 

Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
==================================================================
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Hannah Musser    JR Blue Valley-NW      56.17      55.49 q      
                 26.18        55.49 (29.31)
  2 Bonnie Longan    FR S M-East            59.33      59.36 q      
                 28.02        59.36 (31.34)
  3 Tayler Kirtley   SR Blue Valley-NW    1:00.02      59.50 q      
                 28.16        59.50 (31.34)
  4 Amy Sevcik       SR Blue Valley-N     1:01.22    1:00.79 q      
                 28.33      1:00.79 (32.46)
  5 Heather Cistola  SR Lawrence            59.61    1:00.93 q      
                 27.98      1:00.93 (32.95)
  6 Olivia Tran      JR Wichita-East        58.86    1:01.52 q      
                 28.53      1:01.52 (32.99)
  7 Katie Vahle      FR S M-East          1:01.55    1:02.61 q      
                 29.67      1:02.61 (32.94)
  8 Grace Freeman    JR S M-Northwest     1:03.65    1:02.82 q      
                 28.81      1:02.82 (34.01)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Madeline Peters  JR S M-East          1:03.68    1:03.02 q      
                 28.63      1:03.02 (34.39)
 10 Claire Albright  FR Blue Valley-NW    1:03.94    1:03.19 q      
                 29.38      1:03.19 (33.81)
 11 Miranda Rohn     SR Lawrence          1:03.37    1:03.22 q      
                 29.92      1:03.22 (33.30)
 12 Chloe Stanford   FR S M-East          1:04.16    1:03.49 q      
                 29.88      1:03.49 (33.61)
 13 Delaney Cross    SO Blue Valley-N     1:04.40    1:03.58 q      
                 29.60      1:03.58 (33.98)
 14 Brianna Evans    JR Olathe-South      1:04.87    1:03.99 q      
                 29.40      1:03.99 (34.59)
 15 Katie Arnote     SR S M-North         1:04.53    1:04.23 q      
                 29.32      1:04.23 (34.91)
 16 Alyssa Newbury   JR Derby             1:03.94    1:04.38 q      
                 30.62      1:04.38 (33.76)
 -----------------------------------------------------------------
 17 Julia Blasdel    JR Wichita-NW        1:04.81    1:05.17        
                 30.66      1:05.17 (34.51)
 18 Gillian Schwart  SO Olathe-Northwest  1:03.47    1:05.59        
                 30.40      1:05.59 (35.19)
 -----------------------------------------------------------------
 19 Katie Thill      SO Blue Valley-NW    1:05.74    1:05.85        
                 30.96      1:05.85 (34.89)
 20 Kelsey Buller    JR Wichita-Heights   1:05.51    1:06.06        
                 30.75      1:06.06 (35.31)
 21 Toni Anderson    JR Wichita-East      1:05.98    1:07.35        
                 30.39      1:07.35 (36.96)
 22 Madelyn Fee      FR Hutchinson        1:06.12    1:07.95        
                 32.03      1:07.95 (35.92)
 23 Kat LaFever      SO Law-Free State    1:06.23    1:08.19        
                 30.27      1:08.19 (37.92)
 24 Taylor Rusch     JR Olathe-East       1:05.80    1:08.38        
                 31.88      1:08.38 (36.50)

 

Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
==================================================================
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Courtney Caldwe  SO Law-Free State      51.24      50.88 q      
                 24.55        50.88 (26.33)
  2 Shawna Elsey     SR Olathe-East         54.42      54.16 q      
                 25.63        54.16 (28.53)
  2 Tiernan Shank    SR S M-East            54.85      54.16 q      
                 26.09        54.16 (28.07)
  4 Jamie Fritsch    SR Washburn Rural      55.65      54.29 q      
                 26.09        54.29 (28.20)
  5 Sarah Freshnock  SR S M-East            53.79      54.38 q      
                 26.29        54.38 (28.09)
  6 Sarah Allegri    FR S M-East            54.85      54.64 q      
                 26.41        54.64 (28.23)
  7 Sydney Sirimong  FR Law-Free State      55.69      55.09 q      
                 26.55        55.09 (28.54)
  8 Alex Millhuff    JR Topeka              56.63      55.10 q      
                 26.51        55.10 (28.59)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Meredith Ricks   SR Topeka              57.93      55.26 q      
                 26.80        55.26 (28.46)
 10 Brigit Jogan     FR Blue Valley-NW      55.42      55.39 q      
                 26.83        55.39 (28.56)
 11 Audrey Markway   SR Olathe-East         55.76      55.50 q      
                 26.84        55.50 (28.66)
 12 Shayla Panowicz  JR Blue Valley-N       57.45      55.66 q      
                 27.06        55.66 (28.60)
 13 Anna Elliott     JR Olathe-East         56.12      55.68 q      
                 26.91        55.68 (28.77)
 14 Elizabeth Bitti  SR S M-East            57.02      55.90 q      
                 27.08        55.90 (28.82)
 15 Alexa Malik      SO Law-Free State      55.79      56.45 q      
                 26.93        56.45 (29.52)
 16 Courtney Klema   SR S M-West            56.07      56.48 q      
                 27.09        56.48 (29.39)
 -----------------------------------------------------------------
 17 Grace Brimacomb  SO Blue Valley-N       56.33      56.70        
                 27.12        56.70 (29.58)
 18 Caroline Kelter  SO Olathe-North        57.30      56.94        
                 27.12        56.94 (29.82)
 -----------------------------------------------------------------
 19 Caitlyn Goodman  SO Wichita-East        57.89      57.56        
                 27.37        57.56 (30.19)
 20 Elise Valdez     SR Washburn Rural      58.30      57.97        
                 27.99        57.97 (29.98)
 21 Dina Vu          SR Wichita-East        58.39      58.08        
                 27.85        58.08 (30.23)
 22 Brenna Gaul      FR Olathe-Northwest    57.09      58.22        
                 28.40        58.22 (29.82)
 23 Kelly Smith      JR Wichita-North       58.49      58.94        
                 27.85        58.94 (31.09)
 24 Hannah Funk      SR Manhattan           58.02      59.73        
                 27.93        59.73 (31.80)

 

Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
==================================================================
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Sammie Schurig   SR Washburn Rural    5:05.50    4:58.44 q      
                 27.31        56.79 (29.48)
        1:26.64 (29.85)     1:56.80 (30.16)
        2:27.16 (30.36)     2:57.51 (30.35)
        3:27.93 (30.42)     3:58.30 (30.37)
        4:28.61 (30.31)     4:58.44 (29.83)
  2 Bentley Hulshof  FR Blue Valley-N     5:07.93    4:59.33 q      
                 27.37        57.29 (29.92)
        1:27.85 (30.56)     1:58.49 (30.64)
        2:29.09 (30.60)     2:59.81 (30.72)
        3:30.27 (30.46)     4:00.59 (30.32)
        4:30.40 (29.81)     4:59.33 (28.93)
  3 Meg Stanley      SR S M-East          5:09.58    5:11.94 q      
                 28.11        59.10 (30.99)
        1:30.39 (31.29)     2:01.81 (31.42)
        2:33.56 (31.75)     3:05.18 (31.62)
        3:37.12 (31.94)     4:09.04 (31.92)
        4:41.11 (32.07)     5:11.94 (30.83)
  4 Gretchen Frick   JR Lawrence          5:11.89    5:12.31 q      
                 29.35      1:01.34 (31.99)
        1:33.45 (32.11)     2:05.50 (32.05)
        2:37.31 (31.81)     3:08.44 (31.13)
        3:39.81 (31.37)     4:11.16 (31.35)
        4:42.15 (30.99)     5:12.31 (30.16)
  5 Cierra Campbell  FR Law-Free State    5:16.24    5:13.42 q      
                 28.34        58.99 (30.65)
        1:30.71 (31.72)     2:02.91 (32.20)
        2:34.66 (31.75)     3:06.19 (31.53)
        3:38.16 (31.97)     4:10.23 (32.07)
        4:42.40 (32.17)     5:13.42 (31.02)
  6 Kami Pankratz    FR Blue Valley-West  5:20.39    5:15.72 q      
                 28.16        59.04 (30.88)
        1:31.16 (32.12)     2:03.37 (32.21)
        2:35.59 (32.22)     3:07.84 (32.25)
        3:39.91 (32.07)     4:11.91 (32.00)
        4:44.07 (32.16)     5:15.72 (31.65)
  7 Madi Bryant      SR Olathe-Northwest  5:17.00    5:16.35 q      
                 29.01        59.94 (30.93)
        1:31.46 (31.52)     2:03.20 (31.74)
        2:35.17 (31.97)     3:07.29 (32.12)
        3:39.96 (32.67)     4:12.52 (32.56)
        4:44.80 (32.28)     5:16.35 (31.55)
  8 Lauren Nordell-  SO Blue Valley-NW    5:36.25    5:25.92 q      
                 28.28      1:00.06 (31.78)
        1:32.47 (32.41)     2:05.55 (33.08)
        2:38.77 (33.22)     3:12.99 (34.22)
        3:46.82 (33.83)     4:21.01 (34.19)
        4:54.39 (33.38)     5:25.92 (31.53)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Claire Williams  SO S M-Northwest     5:23.91    5:26.30 q      
                 29.12      1:00.82 (31.70)
        1:33.49 (32.67)     2:06.38 (32.89)
        2:39.32 (32.94)     3:12.47 (33.15)
        3:45.95 (33.48)     4:19.59 (33.64)
        4:53.67 (34.08)     5:26.30 (32.63)
 10 Katie Vahle      FR S M-East          5:24.85    5:27.01 q      
                 30.37      1:02.60 (32.23)
        1:35.60 (33.00)     2:09.00 (33.40)
        2:42.40 (33.40)     3:15.88 (33.48)
        3:49.07 (33.19)     4:21.99 (32.92)
        4:55.21 (33.22)     5:27.01 (31.80)
 11 Emily Minick     JR S M-East          5:25.71    5:29.64 q      
                 29.17      1:01.63 (32.46)
        1:33.95 (32.32)     2:06.34 (32.39)
        2:38.38 (32.04)     3:10.40 (32.02)
        3:44.39 (33.99)     4:19.29 (34.90)
        4:54.58 (35.29)     5:29.64 (35.06)
 12 Karah Brown      SO Olathe-East       5:30.51    5:33.38 q      
                 29.94      1:02.68 (32.74)
        1:35.51 (32.83)     2:09.31 (33.80)
        2:42.91 (33.60)     3:17.28 (34.37)
        3:52.05 (34.77)     4:25.73 (33.68)
        5:00.08 (34.35)     5:33.38 (33.30)
 13 Anna McCurdy     FR Law-Free State    5:38.37    5:35.97 q      
                 30.38      1:03.04 (32.66)
        1:36.45 (33.41)     2:10.11 (33.66)
        2:43.97 (33.86)     3:18.01 (34.04)
        3:52.29 (34.28)     4:26.98 (34.69)
        5:01.86 (34.88)     5:35.97 (34.11)
 14 Kylie Gunderson  JR Blue Valley-N     5:44.32    5:37.60 q      
                 29.93      1:02.75 (32.82)
        1:36.73 (33.98)     2:11.09 (34.36)
        2:45.71 (34.62)     3:20.67 (34.96)
        3:55.62 (34.95)     4:30.52 (34.90)
        5:05.10 (34.58)     5:37.60 (32.50)
 15 Gillian Schwart  SO Olathe-Northwest  5:37.84    5:41.65 q      
                 29.48      1:01.90 (32.42)
        1:36.01 (34.11)     2:10.50 (34.49)
        2:45.15 (34.65)     3:20.32 (35.17)
        3:55.95 (35.63)     4:31.81 (35.86)
        5:07.55 (35.74)     5:41.65 (34.10)
 16 Shae Growney     SO Olathe-East       5:39.12    5:41.81 q      
                 31.11      1:03.88 (32.77)
        1:38.08 (34.20)     2:13.00 (34.92)
        2:48.29 (35.29)     3:23.43 (35.14)
        3:58.75 (35.32)     4:33.57 (34.82)
        5:08.08 (34.51)     5:41.81 (33.73)
 -----------------------------------------------------------------
 17 Kate McCurdy     JR Law-Free State    5:38.19    5:41.97        
                 29.99      1:02.98 (32.99)
        1:37.13 (34.15)     2:11.82 (34.69)
        2:46.39 (34.57)     3:20.91 (34.52)
        3:55.99 (35.08)     4:31.37 (35.38)
        5:06.68 (35.31)     5:41.97 (35.29)
 18 Sami McCormick   JR Stil-Blue Valley  5:46.04    5:42.21        
                 30.81      1:04.50 (33.69)
        1:38.32 (33.82)     2:13.20 (34.88)
        2:48.13 (34.93)     3:22.93 (34.80)
        3:58.17 (35.24)     4:33.50 (35.33)
        5:08.58 (35.08)     5:42.21 (33.63)
 -----------------------------------------------------------------
 19 Annie Odrowski   JR Lawrence          5:42.86    5:46.89        
                 30.24      1:03.76 (33.52)
        1:38.31 (34.55)     2:13.29 (34.98)
        2:48.74 (35.45)     3:24.23 (35.49)
        3:59.68 (35.45)     4:35.76 (36.08)
        5:11.65 (35.89)     5:46.89 (35.24)
 20 Nellie Whittake  SO S M-East          5:48.32    5:47.58        
                 30.81      1:05.04 (34.23)
        1:40.07 (35.03)     2:15.46 (35.39)
        2:51.17 (35.71)     3:26.80 (35.63)
        4:02.36 (35.56)     4:38.60 (36.24)
        5:13.77 (35.17)     5:47.58 (33.81)
 21 Kylee Emerson    SR Olathe-East       5:41.08    5:47.73        
                 30.92      1:04.50 (33.58)
        1:39.69 (35.19)     2:14.81 (35.12)
        2:50.65 (35.84)     3:26.45 (35.80)
        4:02.46 (36.01)     4:38.52 (36.06)
        5:14.02 (35.50)     5:47.73 (33.71)
 22 Morgan Miller    SR Law-Free State    5:41.73    5:50.10        
                 30.14      1:03.76 (33.62)
        1:38.51 (34.75)     2:14.21 (35.70)
        2:49.45 (35.24)     3:25.53 (36.08)
        4:01.49 (35.96)     4:37.83 (36.34)
        5:14.13 (36.30)     5:50.10 (35.97)
 23 Alex Ginsberg    SO Lawrence          5:48.70    5:55.72        
                 31.12      1:05.84 (34.72)
        1:41.40 (35.56)     2:17.27 (35.87)
        2:52.99 (35.72)     3:29.22 (36.23)
        4:05.86 (36.64)     4:42.74 (36.88)
        5:19.38 (36.64)     5:55.72 (36.34)
 24 Natalie Behnen   SO Blue Valley-West  5:42.84    5:59.06        
                 30.70      1:05.61 (34.91)
        1:42.03 (36.42)     2:18.56 (36.53)
        2:55.74 (37.18)     3:32.86 (37.12)
        4:09.97 (37.11)     4:46.43 (36.46)
        5:23.00 (36.57)     5:59.06 (36.06)

 

 

Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    School                           Seed    Prelims              
====================================================================
                       === Preliminaries ===                        
 
  1 Law-Free State                1:39.01    1:37.98 q      
     1) Sydney Sirimongkhon-Dyck FR   2) Eliza Anderson SO            
     3) Cierra Campbell FR            4) Courtney Caldwell SO         
                 24.90        49.83 (24.93)
        1:14.76 (24.93)     1:37.98 (23.22)
  2 S M-East                      1:40.46    1:41.26 q      
     1) Tiernan Shank SR              2) Madeline Peters JR           
     3) Elizabeth Bittiker SR         4) Sarah Freshnock SR           
                 24.99        50.90 (25.91)
        1:22.62 (31.72)     1:41.26 (18.64)
  3 Washburn Rural                1:44.65    1:41.36 q      
     1) Jamie Fritsch SR              2) Allison Vlach SR             
     3) Elise Valdez SR               4) Sammie Schurig SR            
                 24.82        50.69 (25.87)
        1:16.88 (26.19)     1:41.36 (24.48)
  3 Blue Valley-NW                1:41.47    1:41.36 q      
     1) Claire Albright FR            2) Brigit Jogan FR              
     3) Katie Thill SO                4) Hannah Musser JR             
                 26.53        51.28 (24.75)
        1:17.62 (26.34)     1:41.36 (23.74)
  5 Blue Valley-N                 1:43.29    1:42.11 q      
     1) Grace Brimacombe SO           2) Marjie Trussell SO           
     3) Shayla Panowicz JR            4) Bentley Hulshof FR           
                 25.73        51.72 (25.99)
        1:17.13 (25.41)     1:42.11 (24.98)
  6 Olathe-East                   1:43.29    1:42.58 q      
     1) Shawna Elsey SR               2) Anna Elliott JR              
     3) Taylor Rusch JR               4) Audrey Markway SR            
                 25.70        50.67 (24.97)
        1:16.81 (26.14)     1:42.58 (25.77)
  7 Wichita-North                 1:44.59    1:44.91 q      
     1) Angela Smith JR               2) Cheyenne Cheek JR            
     3) Kelly Smith JR                4) Abbey Lassley JR             
                 27.60        53.50 (25.90)
        1:19.85 (26.35)     1:44.91 (25.06)
  8 Olathe-Northwest              1:47.53    1:45.42 q      
     1) Hannah Pugh FR                2) Becca Parker                 
     3) Madi Bryant SR                4) Brenna Gaul FR               
                 26.71        53.22 (26.51)
        1:20.01 (26.79)     1:45.42 (25.41)
 -------------------------------------------------------------------
  9 Wichita-East                  1:44.85    1:45.53 q      
     1) Olivia Tran JR                2) Caitlyn Goodman SO           
     3) Natalie White SR              4) Dina Vu SR                   
                 26.58        52.49 (25.91)
        1:18.96 (26.47)     1:45.53 (26.57)
 10 Lawrence                      1:45.05    1:46.64 q      
     1) Nicole Oblon SO               2) Hannah Lee SO                
     3) Annie Odrowski JR             4) Miranda Rohn SR              
                 27.01        53.97 (26.96)
        1:20.76 (26.79)     1:46.64 (25.88)
 11 Manhattan                     1:48.15    1:46.81 q      
     1) Hannah Funk SR                2) Emily Cady JR                
     3) Alana Bucholtz JR             4) Mariah Scipio SO             
                 26.83        54.19 (27.36)
        1:20.86 (26.67)     1:46.81 (25.95)
 12 S M-North                     1:49.33    1:47.51 q      
     1) Katie Arnote SR               2) Samantha Yancey JR           
     3) Katherine Hydeman SR          4) Jennifer Schleicher JR       
                 27.46        54.90 (27.44)
        1:21.32 (26.42)     1:47.51 (26.19)
 13 S M-Northwest                 1:49.17    1:48.81 q      
     1) Anna Thomsen JR               2) Grace Freeman JR             
     3) Gabriella Lorino SO           4) Taylor Barany FR             
                 27.70        55.26 (27.56)
        1:22.28 (27.02)     1:48.81 (26.53)
 14 Stil-Blue Valley              1:51.05    1:48.82 q      
     1) Megan Boushka FR              2) Megan Richards SR            
     3) Sally Cochran SO              4) Erin Rambo SO                
                 27.56        55.25 (27.69)
        1:22.14 (26.89)     1:48.82 (26.68)
 15 S M-West                      1:50.63    1:49.74 q      
     1) Brooke Wade SO                2) Julia Keiter JR              
     3) Kelli Fast JR                 4) Shauna Jones JR              
                 27.90        55.45 (27.55)
        1:23.89 (28.44)     1:49.74 (25.85)
 16 Hutchinson                    1:51.09    1:50.33 q      
     1) Sara Wilder JR                2) Meghan Morey FR              
     3) Ciara Kroeker JR              4) Madelyn Fee FR               
                 28.17        55.74 (27.57)
        1:23.64 (27.90)     1:50.33 (26.69)
 -------------------------------------------------------------------
 17 Wichita-Heights               1:50.12    1:50.56        
     1) Ondria Labrayere SR           2) Alyssa Packer JR             
     3) Chanell Nguyen SR             4) Kelsey Buller JR             
                 27.79        56.36 (28.57)
        1:24.39 (28.03)     1:50.56 (26.17)
 18 Olathe-North                  1:49.79    1:50.92        
     1) Carolyn Culp SO               2) Bethany Cherry JR            
     3) Olivia Parmentier SO          4) Hanna Bohl JR                
                 27.61        57.56 (29.95)
        1:24.79 (27.23)     1:50.92 (26.13)
 -------------------------------------------------------------------
 19 Olathe-South                  1:52.01    1:52.31        
     1) Megan Barb SO                 2) Faith DeGraffenreid SO       
     3) Holly Hinson SO               4) Brianna Evans JR             
                 28.72        57.97 (29.25)
        1:24.91 (26.94)     1:52.31 (27.40)
 20 Garden City                   1:53.64    1:54.12        
     1) Katelyn Greene SR             2) Abigail Ginest-Dougherty FR  
     3) Alexa Shaffer SR              4) Samantha Norton JR           
                 28.75        58.33 (29.58)
        1:26.89 (28.56)     1:54.12 (27.23)
 21 Wichita-SE                    1:53.82    1:55.28        
     1) Cambria Bonds JR              2) Demi Tam SO                  
     3) Katie Huffstetler JR          4) Atziri Carmona SR            
                 27.40        56.25 (28.85)
        1:25.72 (29.47)     1:55.28 (29.56)
 22 Derby                         1:54.24    1:58.41        
     1) Makena Franke FR              2) Sarah Owen JR                
     3) Rachel Onken JR               4) Kenzie Brown SO              
                 29.94      1:00.42 (30.48)
        1:29.83 (29.41)     1:58.41 (28.58)
 23 Topeka                        1:52.05    2:07.51        
     1) Mackenzie Morrison SR         2) Natalie Starbuck SR          
     3) Madeleine Pershall SO         4) Elizabeth Lange FR           
                 30.99      1:02.35 (31.36)
        1:36.14 (33.79)     2:07.51 (31.37)
 -- Blue Valley-West              1:52.40         DQ        
     1) Shayna Southard FR            2) Abbie LoMonaco SO            
     3) Natalie Behnen SO             4) Kami Pankratz FR             
                 28.23        56.38 (28.15)
        1:24.18 (27.80)          DQ (26.20)

 

Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
==================================================================
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Bonnie Longan    FR S M-East            59.71      58.40 q      
                 28.16        58.40 (30.24)
  2 Mackenzie Neele  SR Olathe-Northwest    59.92      59.76 q      
                 29.49        59.76 (30.27)
  3 Meredith Ricks   SR Topeka            1:01.18      59.80 q      
                 29.22        59.80 (30.58)
  4 Olivia Tran      JR Wichita-East      1:00.79      59.91 q      
                 28.87        59.91 (31.04)
  5 Eliza Anderson   SO Law-Free State    1:01.07    1:00.03 q      
                 29.28      1:00.03 (30.75)
  6 Tayler Kirtley   SR Blue Valley-NW    1:00.88    1:00.24 q      
                 29.63      1:00.24 (30.61)
  7 Lucy Sirimongkh  JR Law-Free State    1:01.13    1:00.28 q      
                 29.43      1:00.28 (30.85)
  8 Abbey Lassley    JR Wichita-North     1:04.49    1:00.43 q      
                 29.25      1:00.43 (31.18)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Katya Vakshteyn  JR Stil-Blue Valley  1:03.65    1:00.44 q      
                 29.63      1:00.44 (30.81)
 10 Taylor Badowski  FR Olathe-Northwest  1:01.59    1:02.09 q      
                 29.97      1:02.09 (32.12)
 11 Olivia Myers     SO S M-East          1:02.11    1:02.35 q      
                 30.17      1:02.35 (32.18)
 12 Riley Hunter     SR S M-East          1:04.34    1:02.91 q      
                 30.01      1:02.91 (32.90)
 13 Samantha Laflin  SR Olathe-East       1:02.53    1:02.92 q      
                 30.41      1:02.92 (32.51)
 14 Amy Sevcik       SR Blue Valley-N     1:03.86    1:03.41 q      
                 30.81      1:03.41 (32.60)
 15 Hannah Pugh      FR Olathe-Northwest  1:04.25    1:03.66 q      
                 31.14      1:03.66 (32.52)
 16 Sophie Paulk     SO S M-East          1:04.09    1:03.80 q      
                 30.31      1:03.80 (33.49)
 -----------------------------------------------------------------
 17 Abbey Johnstone  SO Olathe-East       1:04.13    1:04.01        
                 30.81      1:04.01 (33.20)
 18 Abby Schmitz     SR Olathe-East       1:04.21    1:04.48        
                 30.68      1:04.48 (33.80)
 -----------------------------------------------------------------
 19 Erin Fast        FR S M-West          1:05.77    1:04.70        
                 31.79      1:04.70 (32.91)
 20 Alana Bucholtz   JR Manhattan         1:06.09    1:05.63        
                 31.76      1:05.63 (33.87)
 21 Jennifer Schlei  JR S M-North         1:05.23    1:06.39        
                 31.94      1:06.39 (34.45)
 22 Angela Smith     JR Wichita-North     1:05.88    1:06.48        
                 32.22      1:06.48 (34.26)
 23 Ondria Labrayer  SR Wichita-Heights   1:06.84    1:08.21        
                 33.86      1:08.21 (34.35)
 24 Demi Tam         SO Wichita-SE        1:07.89    1:09.07        
                 33.68      1:09.07 (35.39)

 

Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
==================================================================
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Elise Valdez     SR Washburn Rural    1:09.28    1:08.75 q      
                 32.28      1:08.75 (36.47)
  2 Courtney Laird   SO Blue Valley-NW    1:07.08    1:09.13 q      
                 32.65      1:09.13 (36.48)
  3 Annie Mann       JR S M-East          1:11.83    1:10.20 q      
                 32.80      1:10.20 (37.40)
  4 Courtney Klema   SR S M-West          1:11.23    1:11.10 q      
                 33.13      1:11.10 (37.97)
  5 Mary Booton      FR S M-East          1:11.02    1:11.12 q      
                 33.02      1:11.12 (38.10)
  6 Ashley Murrell   JR S M-East          1:14.12    1:12.60 q      
                 34.37      1:12.60 (38.23)
  7 Brianne Grudek   SR Olathe-East       1:12.00    1:12.67 q      
                 34.33      1:12.67 (38.34)
  8 Samantha King    SO Wichita-East      1:12.89    1:13.13 q      
                 34.27      1:13.13 (38.86)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Katie Arnote     SR S M-North         1:13.66    1:13.15 q      
                 34.91      1:13.15 (38.24)
 10 Paige Steiert    SR S M-East          1:14.51    1:14.16 q      
                 34.22      1:14.16 (39.94)
 11 Anna Thomsen     JR S M-Northwest     1:14.74    1:14.18 q      
                 34.79      1:14.18 (39.39)
 12 Kat LaFever      SO Law-Free State    1:14.01    1:14.82 q      
                 34.82      1:14.82 (40.00)
 13 Selina Liu       FR Olathe-East       1:15.44    1:14.99 q      
                 35.52      1:14.99 (39.47)
 14 Ashley Sanders   SR S M-Northwest     1:17.88    1:15.40 q      
                 35.61      1:15.40 (39.79)
 15 Nicole Danisi    SR Blue Valley-NW    1:14.58    1:15.45 q      
                 34.68      1:15.45 (40.77)
 16 Mae Lavacek      SO Wichita-East      1:13.51    1:15.67 q      
                 36.10      1:15.67 (39.57)
 -----------------------------------------------------------------
 17 Shelby Scott     SO Olathe-East       1:16.74    1:15.76        
                 35.69      1:15.76 (40.07)
 18 Jenny Delzeit    SR Dodge City        1:16.21    1:15.83        
                 35.29      1:15.83 (40.54)
 -----------------------------------------------------------------
 19 Jessica Kirchne  SO S M-Northwest     1:14.49    1:16.45        
                 36.00      1:16.45 (40.45)
 20 Trenna Soderlin  FR Law-Free State    1:17.40    1:16.84        
                 34.97      1:16.84 (41.87)
 21 Ashley Olding    SR Blue Valley-West  1:17.58    1:16.87        
                 36.49      1:16.87 (40.38)
 22 Emma Wormington  FR Stil-Blue Valley  1:17.96    1:16.95        
                 36.21      1:16.95 (40.74)
 23 Eliot Eckersley  FR Law-Free State    1:17.95    1:19.23        
                 36.75      1:19.23 (42.48)
 24 Hannah Lee       SO Lawrence          1:17.27    1:20.58        
                 38.17      1:20.58 (42.41)

 

Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    School                           Seed    Prelims              
====================================================================
                       === Preliminaries ===                        
 
  1 Law-Free State                3:35.37    3:37.37 q      
     1) Cierra Campbell FR            2) Eliza Anderson SO            
     3) Lucy Sirimongkhon-Dyck JR     4) Courtney Caldwell SO         
                 26.54        54.66 (54.66)
        1:21.47 (26.81)     1:50.78 (56.12)
        2:16.94 (26.16)     2:45.93 (55.15)
        3:10.58 (24.65)     3:37.37 (51.44)
  2 Olathe-East                   3:44.07    3:43.14 q      
     1) Audrey Markway SR             2) Shawna Elsey SR              
     3) Anna Elliott JR               4) Samantha Laflin SR           
                 26.98        55.72 (55.72)
        1:21.60 (25.88)     1:50.43 (54.71)
        2:16.90 (26.47)     2:46.34 (55.91)
        3:13.30 (26.96)     3:43.14 (56.80)
  3 S M-East                      3:37.16    3:43.17 q      
     1) Sarah Freshnock SR            2) Sarah Allegri FR             
     3) Emily Minick JR               4) Meg Stanley SR               
                 26.69        55.57 (55.57)
        1:22.12 (26.55)     1:50.82 (55.25)
        2:17.51 (26.69)     2:47.15 (56.33)
        3:13.71 (26.56)     3:43.17 (56.02)
  4 Blue Valley-N                 3:47.80    3:44.04 q      
     1) Grace Brimacombe SO           2) Amy Sevcik SR                
     3) Shayla Panowicz JR            4) Bentley Hulshof FR           
                 27.13        56.63 (56.63)
        1:23.74 (27.11)     1:53.37 (56.74)
        2:20.53 (27.16)     2:50.24 (56.87)
        3:16.38 (26.14)     3:44.04 (53.80)
  5 Blue Valley-NW                3:38.70    3:44.18 q      
     1) Tayler Kirtley SR             2) Lauren Nordell-Morris SO     
     3) Claire Albright FR            4) Brigit Jogan FR              
                 26.92        55.37 (55.37)
        1:22.16 (26.79)     1:51.30 (55.93)
        2:18.13 (26.83)     2:48.08 (56.78)
        3:14.43 (26.35)     3:44.18 (56.10)
  6 Olathe-Northwest              3:52.97    3:47.75 q      
     1) Mackenzie Neeley SR           2) Gillian Schwartz SO          
     3) Madi Bryant SR                4) Taylor Badowski FR           
                 27.23        56.16 (56.16)
        1:23.20 (27.04)     1:53.28 (57.12)
        2:20.99 (27.71)     2:50.78 (57.50)
        3:17.80 (27.02)     3:47.75 (56.97)
  7 Lawrence                      3:48.40    3:47.81 q      
     1) Gretchen Frick JR             2) Nicole Oblon SO              
     3) Miranda Rohn SR               4) Heather Cistola SR           
                 27.58        56.31 (56.31)
        1:23.68 (27.37)     1:54.62 (58.31)
        2:22.02 (27.40)     2:51.95 (57.33)
        3:18.42 (26.47)     3:47.81 (55.86)
  8 Wichita-North                 3:50.52    3:51.77 q      
     1) Angela Smith JR               2) Cheyenne Cheek JR            
     3) Kelly Smith JR                4) Abbey Lassley JR             
                 28.87    1:00.52 (1:00.52)
        1:27.70 (27.18)     1:58.31 (57.79)
        2:25.38 (27.07)     2:56.31 (58.00)
        3:22.77 (26.46)     3:51.77 (55.46)
 -------------------------------------------------------------------
  9 Wichita-East                  3:50.66    3:52.68 q      
     1) Olivia Tran JR                2) Caitlyn Goodman SO           
     3) Dina Vu SR                    4) Natalie White SR             
                 28.05        57.72 (57.72)
        1:24.70 (26.98)     1:55.30 (57.58)
        2:23.22 (27.92)     2:53.80 (58.50)
        3:21.49 (27.69)     3:52.68 (58.88)
 10 Stil-Blue Valley              3:59.68    3:52.75 q      
     1) Megan Boushka FR              2) Sally Cochran SO             
     3) Erin Rambo SO                 4) Katya Vakshteyn JR           
                 28.31        59.81 (59.81)
        1:27.91 (28.10)     1:59.54 (59.73)
        2:27.44 (27.90)     2:58.16 (58.62)
        3:24.30 (26.14)     3:52.75 (54.59)
 11 Washburn Rural                3:48.76    3:54.52 q      
     1) Halsey Handley JR             2) Ashley Smith JR              
     3) Libby Pope FR                 4) Allison Vlach SR             
                 27.51        57.15 (57.15)
        1:25.28 (28.13)     1:56.99 (59.84)
        2:24.54 (27.55)     2:56.69 (59.70)
        3:23.96 (27.27)     3:54.52 (57.83)
 12 S M-West                      4:00.69    3:56.28 q      
     1) Shauna Jones JR               2) Erin Fast FR                 
     3) Brooke Wade SO                4) Courtney Klema SR            
                 27.72        59.23 (59.23)
        1:27.60 (28.37)     1:58.64 (59.41)
        2:27.51 (28.87)   2:59.47 (1:00.83)
        3:26.43 (26.96)     3:56.28 (56.81)
 13 S M-Northwest                 3:58.28    3:56.84 q      
     1) Claire Williams SO            2) Grace Freeman JR             
     3) Anna Thomsen JR               4) Taylor Barany FR             
                 28.66        59.18 (59.18)
        1:27.52 (28.34)   1:59.33 (1:00.15)
        2:26.78 (27.45)     2:57.86 (58.53)
        3:25.62 (27.76)     3:56.84 (58.98)
 14 Manhattan                     3:58.63    3:57.25 q      
     1) Hannah Funk SR                2) Mariah Scipio SO             
     3) Alana Bucholtz JR             4) Emily Cady JR                
                 28.33        59.90 (59.90)
        1:27.29 (27.39)     1:57.45 (57.55)
        2:25.50 (28.05)     2:57.21 (59.76)
        3:25.54 (28.33)   3:57.25 (1:00.04)
 15 Olathe-North                  3:58.60    3:58.24 q      
     1) Hanna Bohl JR                 2) Olivia Parmentier SO         
     3) Carolyn Culp SO               4) Caroline Kelter SO           
                 27.71        58.22 (58.22)
        1:28.61 (30.39)   2:02.81 (1:04.59)
        2:30.90 (28.09)     3:01.85 (59.04)
        3:28.17 (26.32)     3:58.24 (56.39)
 16 S M-North                     4:05.59    4:02.80 q      
     1) Harris Ginther SR             2) Samantha Yancey JR           
     3) Katherine Hydeman SR          4) Jennifer Schleicher JR       
                 29.80    1:01.29 (1:01.29)
        1:29.72 (28.43)   2:01.90 (1:00.61)
        2:30.52 (28.62)   3:02.62 (1:00.72)
        3:30.99 (28.37)   4:02.80 (1:00.18)
 -------------------------------------------------------------------
 17 Blue Valley-West              4:02.53    4:03.43        
     1) Shayna Southard FR            2) Abbie LoMonaco SO            
     3) Natalie Behnen SO             4) Kami Pankratz FR             
                 29.21    1:01.07 (1:01.07)
        1:30.46 (29.39)   2:03.86 (1:02.79)
        2:32.30 (28.44)   3:05.87 (1:02.01)
        3:33.28 (27.41)     4:03.43 (57.56)
 18 Hutchinson                    4:05.01    4:05.79        
     1) Sara Wilder JR                2) Meghan Morey FR              
     3) Ciara Kroeker JR              4) Madelyn Fee FR               
                 29.80    1:01.65 (1:01.65)
        1:31.43 (29.78)   2:04.18 (1:02.53)
        2:33.51 (29.33)   3:06.73 (1:02.55)
        3:35.09 (28.36)     4:05.79 (59.06)
 -------------------------------------------------------------------
 19 Topeka                        4:13.07    4:11.25        
     1) Megan LaColla FR              2) Natalie Starbuck SR          
     3) Alex Millhuff JR              4) Meredith Ricks SR            
                 28.70    1:00.77 (1:00.77)
        1:16.48 (15.71)     1:32.47 (31.70)
      2:39.82 (1:07.35)   3:12.11 (1:39.64)
        3:40.06 (27.95)     4:11.25 (59.14)
 20 Garden City                   4:09.03    4:11.86        
     1) Claire Schmidt SO             2) Alexa Shaffer SR             
     3) Katelyn Greene SR             4) Samantha Norton JR           
                 29.41    1:02.97 (1:02.97)
        1:19.63 (16.66)   2:06.69 (1:03.72)
        2:37.01 (30.32)   3:10.48 (1:03.79)
        3:39.71 (29.23)   4:11.86 (1:01.38)
 21 Olathe-South                  4:07.00    4:19.66        
     1) Sammy Hiller SR               2) Emma Barnes SO               
     3) Faith DeGraffenreid SO        4) Megan Barb SO                
                 30.67    1:05.01 (1:05.01)
        1:35.29 (30.28)   2:09.37 (1:04.36)
        2:39.61 (30.24)   3:15.26 (1:05.89)
        3:46.37 (31.11)   4:19.66 (1:04.40)
 22 Derby                         4:18.15    4:22.21        
     1) Makena Franke FR              2) Sarah Owen JR                
     3) Kenzie Brown SO               4) Rachel Onken JR              
                 31.07    1:05.43 (1:05.43)
        1:36.75 (31.32)   2:11.70 (1:06.27)
        2:41.79 (30.09)   3:15.01 (1:03.31)
        3:46.09 (31.08)   4:22.21 (1:07.20)

 

Last updated: September 3, 2014, 1:58:39 am. Page is updated every 3.0 minutes.