Click to go to CatchItKansas.com
AVCTL Div. II Championships
February 9, 2013   8:30 am
Location: El Dorado
PlaceTeamScore
1Maize South487
2Wichita Collegiate310
3Winfield289
4Rose Hill261
5El Dorado228
6McPherson125


Licensed to El Dorado Swim Club         HY-TEK's Meet Manager 2/9/2013 01:32 PM

                               AVCTL - 2/9/2013                                

                                    Results                                    

 

Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

        1:58.56  SQ

        2:04.81  SC

    School                                         Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Maize South-ZZ  'A'                         1:46.10    1:44.07 SQ      40  

     1) Lavalle, Jonathon               2) Heckman, Greyson               

     3) Evraets, Jacob                  4) Peterson, Caleb                

  2 Rose Hill High School-US  'A'               1:51.23    1:52.20 SQ      34  

     1) Mounts, Brady                   2) Farber, Austin                 

     3) Smith, Gavin                    4) Baden, Matt                    

  3 Winfield High School  'A'                   1:51.54    1:52.72 SQ      32  

     1) McClure, Kai 18                 2) Hollingsworth, Jesse           

     3) Witte, Keiser                   4) Buffum, Jay                    

  4 Wichita Collegiate School  'A'              1:47.65    2:06.43         30  

     1) Maloney, Patrick                2) Pirner, Trent                  

     3) Steele, Andrew                  4) Hoeckel, Mikey                 

  5 El Dorado High School  'A'                  2:25.54    2:14.16         28  

     1) Castleman, Austin               2) Brawner, Blake                 

     3) Jones, Ben                      4) Hoch, Hunter                   

 -- Maize South-ZZ  'B'                              NT   X2:08.25        

     1) Bresee, Jordan                  2) Holmes, Garrett                

     3) Cole, Jonathan                  4) Sell, Brett                    

 -- McPherson High School-MV  'A'               1:53.89         DQ        

     1) Goodson, Derick A 17            2) Regehr, Russell 17             

     3) Jost, Kyler 17                  4) Trost, Ryen 16                 

 

Event 2  Boys 200 Yard Freestyle

===============================================================================

        2:04.62  SQ

        2:10.86  SC

    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Horner, Sam            Wcs Spartans         1:55.91    1:54.68 SQ      20  

  2 Towner, Breck          EHS                  2:12.69    2:11.94         17  

  3 Buffum, Jay            Whs                  2:11.86    2:16.97         16  

  4 Steinert, Spencer   15 MHS-MV               2:29.90    2:24.44         15  

  5 Beim, Brandon          MZESO-ZZ             2:24.56    2:25.52         14  

  6 Cole, Gabe             MZESO-ZZ             2:30.56    2:29.75         13  

  7 Bresee, Jordan         MZESO-ZZ             2:19.03    2:31.68         12  

  8 Law, Jack              MZESO-ZZ             2:34.51    2:32.22         11  

  9 Stitcher, Geoffrey     ROSE-US                   NT    2:32.52          9  

 10 Fernandez, Issac       ROSE-US              2:40.44    2:37.30          7  

 11 Smith, Garrett         EHS                  2:37.77    2:40.28          6  

 12 Pruitt, Grant          ROSE-US              2:42.30    2:42.90          5  

 13 Priest, Grady          Whs                  3:11.30    3:10.50          4  

 

Event 3  Boys 200 Yard IM

===============================================================================

        2:24.09  SQ

        2:31.29  SC

    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Goodson, Derick A   17 MHS-MV               2:07.59    2:07.31 SQ      20  

  2 Lavalle, Jonathon      MZESO-ZZ             2:09.41    2:11.13 SQ      17  

  3 Pirner, Trent          Wcs Spartans         2:19.25    2:14.75 SQ      16  

  4 Hollingsworth, Jes     Whs                  2:18.12    2:18.00 SQ      15  

  5 Cole, Jonathan         MZESO-ZZ             2:24.32    2:18.85 SQ      14  

  6 King, William          MZESO-ZZ             2:24.65    2:21.37 SQ      13  

  7 Farber, Austin         ROSE-US              2:23.63    2:23.75 SQ      12  

  8 Minkler, Chaz          Whs                  2:52.00    2:48.03         11  

  9 Holmes, Garrett        MZESO-ZZ                  NT    2:58.66          9  

 

Event 4  Boys 50 Yard Freestyle

===============================================================================

          24.14  SQ

          25.35  SC

    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Witte, Keiser          Whs                    21.34      21.38 SQ      20  

  2 Powell, Rhys           Wcs Spartans           22.85      22.91 SQ      17  

  3 Peterson, Caleb        MZESO-ZZ               24.32      23.38 SQ      16  

  4 McClure, Kai        18 Whs                    24.64      24.19 SC      15  

  5 Baden, Matt            ROSE-US                25.42      24.63 SC      14  

  6 Wilson, Keagan         EHS                    25.18      24.82 SC      13  

  7 Trost, Ryen         16 MHS-MV                 27.05      25.02 SC      12  

  8 Clites, Tanner         EHS                    25.16      25.25 SC      11  

  9 Naron, Jack            Wcs Spartans           25.49      25.33 SC       9  

 10 Maloney, Patrick       Wcs Spartans           24.85      25.53          7  

 11 Galiher, Andy          MZESO-ZZ               28.01      26.52          6  

 12 Smith, Remingion       MZESO-ZZ               28.28      27.09          5  

 13 Steele, Andrew         Wcs Spartans           28.67      28.65          4  

 14 Boudreaux, Christi     ROSE-US                30.66      28.94          3  

 15 Michelle, Josh         MZESO-ZZ               29.72      29.28          2  

 16 Hoch, Hunter           EHS                    28.32      29.59          1  

 17 Jones, Ben             EHS                    30.42      30.54        

 18 Regehr, Russell     17 MHS-MV                 34.45      30.75        

 19 Picard, Hunter         ROSE-US                35.36      33.72        

 20 Durham, Steven         Whs                    37.47      36.47        

 

Event 5  Boys 1 mtr Diving

===============================================================================

    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Pew, Brandon           Whs                   319.85     305.40         20  

  2 Brawner, Blake         EHS                       NT     269.10         17  

 

Event 6  Boys 100 Yard Butterfly

===============================================================================

        1:04.06  SQ

        1:07.26  SC

    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Heckman, Greyson       MZESO-ZZ               54.67      53.88 SQ      20  

  2 Smith, Gavin           ROSE-US                56.50      56.10 SQ      17  

  3 Cole, Jonathan         MZESO-ZZ             1:04.06     J59.59 SQ      16  

  4 Evraets, Jacob         MZESO-ZZ             1:00.19     J59.50 SQ      15  

  5 Jost, Kyler         17 MHS-MV               1:00.82      59.93 SQ      14  

  6 McClure, Kai        18 Whs                  1:07.59    1:05.59 SC      13  

  7 Towner, Breck          EHS                  1:09.25    1:12.69         12  

  8 Minkler, Chaz          Whs                  1:18.07    1:18.28         11  

  9 Vitale, Anthony        MZESO-ZZ             1:30.23    1:21.81          9  

 10 Keller, Drew           Whs                  1:21.46    1:24.03          7  

 11 Steele, Andrew         Wcs Spartans         1:28.22    1:28.19          6  

 

Event 7  Boys 100 Yard Freestyle

===============================================================================

          54.22  SQ

          56.93  SC

    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Witte, Keiser          Whs                    49.71      46.79 SQ      20  

  2 Goodson, Derick A   17 MHS-MV                 49.26      48.03 SQ      17  

  3 Powell, Rhys           Wcs Spartans           50.79      50.72 SQ      16  

  4 Peterson, Caleb        MZESO-ZZ               55.26      52.97 SQ      15  

  5 Barrett, Jake          Wcs Spartans           53.26      53.29 SQ      14  

  6 Smith, Gavin           ROSE-US                52.50      54.12 SQ      13  

  7 Clites, Tanner         EHS                    58.25      57.53         12  

  8 King, William          MZESO-ZZ               58.07      57.54         11  

  9 Trost, Ryen         16 MHS-MV               1:02.22      58.42          9  

 10 Wilson, Keagan         EHS                    59.68      59.37          7  

 11 Hoeckel, Mikey         Wcs Spartans         1:01.10      59.72          6  

 12 Pew, Brandon           Whs                  1:01.12    1:00.53          5  

 13 Smith, Remingion       MZESO-ZZ             1:02.02    1:03.25          4  

 14 Perrin, Remy           MZESO-ZZ             1:02.40    1:03.29          3  

 15 Stitcher, Geoffrey     ROSE-US              1:09.88    1:06.92          2  

 16 Hoch, Hunter           EHS                  1:05.58    1:07.83          1  

 17 Tinkler, Gregory       ROSE-US              1:09.42    1:09.60        

 18 Smith, Garrett         EHS                  1:14.63    1:13.72        

 19 Picard, Hunter         ROSE-US              1:19.32    1:18.12        

 

Event 8  Boys 500 Yard Freestyle

===============================================================================

        5:55.02  SQ

        6:12.77  SC

    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Evraets, Jacob         MZESO-ZZ             5:28.61    5:19.75 SQ      20  

  2 Horner, Sam            Wcs Spartans         5:26.22    5:30.07 SQ      17  

  3 Farber, Austin         ROSE-US              5:52.27    5:50.28 SQ      16  

  4 Mounts, Brady          ROSE-US              5:55.41    6:06.59 SC      15  

  5 Jost, Kyler         17 MHS-MV               6:12.55    6:15.11         14  

  6 Buffum, Jay            Whs                  5:53.33    6:17.09         13  

  7 Steinert, Spencer   15 MHS-MV               6:41.23    6:24.97         12  

  8 Cook, Conner           MZESO-ZZ             6:31.20    6:25.37         11  

  9 Cole, Gabe             MZESO-ZZ             6:39.00    7:17.91          9  

 10 Perrin, Remy           MZESO-ZZ             6:34.80    7:25.28          7  

 11 Castleman, Austin      EHS                  7:06.21    7:42.12          6  

 12 Priest, Grady          Whs                  8:53.04    8:58.50          5  

 

Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

        1:42.37  SQ

        1:47.49  SC

    School                                         Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Maize South-ZZ  'A'                         1:31.00    1:34.26 SQ      40  

     1) Peterson, Caleb                 2) Evraets, Jacob                 

     3) Lavalle, Jonathon               4) Heckman, Greyson               

  2 Wichita Collegiate School  'A'              1:34.89    1:35.88 SQ      34  

     1) Barrett, Jake                   2) Naron, Jack                    

     3) Horner, Sam                     4) Powell, Rhys                   

  3 Rose Hill High School-US  'A'               1:37.64    1:37.57 SQ      32  

     1) Baden, Matt                     2) Mounts, Brady                  

     3) Farber, Austin                  4) Smith, Gavin                   

  4 Winfield High School  'A'                   1:37.16    1:38.40 SQ      30  

     1) McClure, Kai 18                 2) Buffum, Jay                    

     3) Hollingsworth, Jesse            4) Witte, Keiser                  

  5 El Dorado High School  'A'                  1:44.60    1:44.75 SC      28  

     1) Wilson, Keagan                  2) Towner, Breck                  

     3) Whitfield, Donovan              4) Clites, Tanner                 

 -- Maize South-ZZ  'B'                         1:47.88   X1:47.25 SC     

     1) King, William                   2) Vitale, Anthony                

     3) Galiher, Andy                   4) Smith, Remingion               

 -- El Dorado High School  'B'                  2:12.97   X2:00.00        

     1) Smith, Garrett                  2) Meyer, Jacob                   

     3) Hoch, Hunter                    4) Brawner, Blake                 

 -- Rose Hill High School-US  'B'                    NT   X2:02.38        

     1) Fernandez, Issac                2) Pruitt, Grant                  

     3) Picard, Hunter                  4) Tinkler, Gregory               

 -- McPherson High School-MV  'A'               1:40.42         DQ        

     1) Goodson, Derick A 17            2) Steinert, Spencer S 15         

     3) Trost, Ryen 16                  4) Jost, Kyler 17                 

 

Event 10  Boys 100 Yard Backstroke

===============================================================================

        1:06.46  SQ

        1:09.78  SC

    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Lavalle, Jonathon      MZESO-ZZ               55.36      57.01 SQ      20  

  2 Barrett, Jake          Wcs Spartans         1:00.83    1:00.68 SQ      17  

  3 Hollingsworth, Jes     Whs                  1:00.44    1:02.19 SQ      16  

  4 Bresee, Jordan         MZESO-ZZ             1:07.62    1:06.13 SQ      15  

  5 Mounts, Brady          ROSE-US              1:03.95    1:06.63 SC      14  

  6 Maloney, Patrick       Wcs Spartans         1:12.35    1:13.72         13  

  7 Beim, Brandon          MZESO-ZZ             1:11.78    1:14.56         12  

  8 Hoeckel, Mikey         Wcs Spartans         1:18.62    1:16.85         11  

  9 Castleman, Austin      EHS                  1:18.72    1:21.93          9  

 10 Vitale, Anthony        MZESO-ZZ             1:26.18    1:22.75          7  

 11 Boudreaux, Christi     ROSE-US                   NT    1:39.37          6  

 12 Pruitt, Grant          ROSE-US                   NT    1:39.53          5  

 

Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

        1:12.65  SQ

        1:16.28  SC

    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Heckman, Greyson       MZESO-ZZ             1:04.20    1:03.37 SQ      20  

  2 Pirner, Trent          Wcs Spartans         1:08.95    1:07.75 SQ      17  

  3 Naron, Jack            Wcs Spartans         1:10.18    1:11.94 SQ      16  

  4 Baden, Matt            ROSE-US              1:16.43    1:16.00 SC      15  

  5 Whitfield, Donovan     EHS                  1:16.49    1:16.87         14  

  6 Cook, Conner           MZESO-ZZ             1:22.70    1:21.21         13  

  7 Regehr, Russell     17 MHS-MV               1:24.74    1:23.12         12  

  8 Law, Jack              MZESO-ZZ             1:24.68    1:24.44         11  

  9 Fernandez, Issac       ROSE-US              1:24.28    1:24.68          9  

 10 Brawner, Blake         EHS                  1:29.30    1:26.16          7  

 11 Heideman, Matt         EHS                  1:29.92    1:27.23          6  

 12 Tinkler, Gregory       ROSE-US              1:28.06    1:30.65          5  

 13 Keller, Drew           Whs                  1:33.46    1:31.56          4  

 14 Holmes, Garrett        MZESO-ZZ             1:27.84    1:34.72          3  

 15 Durham, Steven         Whs                  1:38.13    1:35.62          2  

 16 Flug, William          EHS                  2:00.53    1:59.37          1  

 

Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

        3:51.49  SQ

        4:03.07  SC

    School                                         Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Wichita Collegiate School  'A'              3:31.94    3:37.13 SQ      40  

     1) Barrett, Jake                   2) Pirner, Trent                  

     3) Horner, Sam                     4) Powell, Rhys                   

  2 Maize South-ZZ  'A'                         4:01.47    3:53.91 SC      34  

     1) Smith, Remingion                2) Bresee, Jordan                 

     3) Cole, Jonathan                  4) King, William                  

  3 El Dorado High School  'A'                  4:02.74    3:56.91 SC      32  

     1) Whitfield, Donovan              2) Towner, Breck                  

     3) Wilson, Keagan                  4) Clites, Tanner                 

  4 Winfield High School  'A'                   3:43.75    4:35.97         30  

     1) Minkler, Chaz                   2) Priest, Grady                  

     3) Pew, Brandon                    4) Keller, Drew                   

  5 Rose Hill High School-US  'A'               4:22.75    4:45.94         28  

     1) Fernandez, Issac                2) Tinkler, Gregory               

     3) Stitcher, Geoffrey              4) Boudreaux, Christian           

 -- Wichita Collegiate School  'B'              4:22.00   X4:08.70        

     1) Steele, Andrew                  2) Naron, Jack                    

     3) Hoeckel, Mikey                  4) Maloney, Patrick               

 -- Maize South-ZZ  'B'                         4:30.61   X4:26.84        

     1) Beim, Brandon                   2) Michelle, Josh                 

     3) Cook, Conner                    4) Vitale, Anthony                

 

                    Combined Team Scores - Through Event 12                    

 

  1. Maize South                         487   2. Wichita Collegiate School           310

  3. Winfield High School                289   4. Rose Hill High School               261

  5. El Dorado High School               228   6. McPherson High School               125

 

                    Men - Team Rankings - Through Event 12                     

 

  1. Maize South                         487   2. Wichita Collegiate School           310

  3. Winfield High School                289   4. Rose Hill High School               261

  5. El Dorado High School               228   6. McPherson High School               125

Last updated: April 19, 2014, 4:24:08 am. Page is updated every 3.0 minutes.