Football (2016) Schedule/Results

This Week pick date

view all

Varsity Results
DateEvent/OpponentsLocation
Sep 1Eastern Kansas
7:00 pmBlue Valley Southwest vs. Blue Valley West
Blue Valley West
Sep 1NON-LEAGUE
7:00 pmPleasanton vs. St. Paul
St. Paul
7:00 pmHoxie vs. Tribune
Tribune
Sep 2
7:00 pmPeabody-Burns vs. Rural Vista
Rural Vista
Sep 2Ark Valley-Chisholm Trail-Division II
7:00 pmCircle vs. Maize South
Maize South
Sep 2Ark Valley-Chisholm Trail-Division III
7:00 pmAugusta vs. Winfield
Winfield
7:00 pmBuhler vs. McPherson
McPherson
7:00 pmMulvane vs. El Dorado
El Dorado
Sep 2Ark Valley-Chisholm Trail-Division IV
7:00 pmRose Hill vs. Wichita Collegiate
Wichita Collegiate
7:00 pmClearwater vs. Wellington
Wellington
Sep 2Centennial
7:00 pmJunction City vs. Emporia
Emporia
7:00 pmShawnee Heights vs. Manhattan
Manhattan
7:00 pmTopeka vs. Topeka Hayden
Topeka Hayden
7:00 pmTopeka Washburn Rural vs. Topeka Highland Park
Topeka Highland Park
7:00 pmTopeka West vs. Topeka Seaman
Topeka Seaman
Sep 2Central Kansas League
7:00 pmSmoky Valley vs. Halstead
Halstead
7:00 pmNickerson vs. Haven
Haven
7:00 pmLyons vs. Hillsboro
Joel Wiens Stadium, Hillsboro
7:00 pmKingman vs. Hoisington
Hoisington
7:00 pmPratt vs. Larned
Larned
Sep 2Central Plains League
7:00 pmConway Springs vs. Belle Plaine
Belle Plaine
7:00 pmChaparral vs. Wichita Independent
Wichita Independent
7:00 pmDouglass vs. Medicine Lodge
Medicine Lodge
7:00 pmCheney vs. Wichita Trinity
Wichita Trinity
Sep 2Central Prairie
7:00 pmEllinwood vs. Kinsley
Kinsley
7:00 pmCentral Plains vs. Victoria
Victoria
7:00 pmMacksville vs. Ness City
Ness City
Sep 2Delaware Valley
7:00 pmMaur Hill vs. Jefferson Co. North
Jefferson Co. North
7:00 pmJackson Heights vs. Immaculata
Immaculata
Sep 2Eastern Kansas
7:00 pmBishop Miege vs. Blue Valley Stilwell
Blue Valley Stilwell
7:00 pmBlue Valley Northwest vs. Blue Valley North
Blue Valley North
7:00 pmGardner-Edgerton vs. St. Thomas Aquinas
St. Thomas Aquinas
Sep 2Frontier
7:00 pmEudora vs. Baldwin
Liston Stadium, Baldwin
7:00 pmOttawa vs. DeSoto
De Soto
Sep 2Greater Wichita Athletic League
7:00 pmWichita Northwest vs. Wichita Bishop Carroll
Wichita Bishop Carroll
7:00 pmWichita Southeast vs. Wichita Kapaun Mt. Carmel
Wichita St. Cessna Stadium
7:00 pmWichita North vs. Wichita South
Carpenter Stadium
Sep 2Heart of America
7:00 pmInman vs. Hutchinson Trinity
Hutchinson Trinity
7:00 pmMoundridge vs. Marion
Marion
7:00 pmEll-Saline vs. Sedgwick
Sedgwick
7:00 pmSterling vs. Remington
Remington
Sep 2Heart of the Plains
7:00 pmBurrton vs. Fairfield
Fairfield
7:00 pmPretty Prairie vs. Hutchinson Central Chr.
Hutchinson Central Chr.
Sep 2Kaw Valley
7:00 pmBasehor-Linwood vs. Kansas City Bishop Ward
Bishop Ward
Sep 2Mid-Continent
7:00 pmSmith Center vs. Plainville
Plainville
7:00 pmStockton vs. Trego Community
Trego Community
Sep 2Mid-East
7:00 pmRiley County vs. Wabaunsee
Wabaunsee
Sep 2North Central Activities Association
7:00 pmSoutheast of Saline vs. Republic County
Belleville
7:00 pmEllsworth vs. Russell
Russell
7:00 pmMinneapolis vs. Salina Sacred Heart
Salina Sacred Heart
Sep 2Northern Plains League
7:00 pmRock Hills vs. Wilson
Wilson
7:00 pmThunder Ridge vs. Osborne
Osborne
7:00 pmLakeside vs. Pike Valley
Pike Valley
7:00 pmSouthern Cloud vs. Sylvan-Lucas
Sylvan-Lucas
Sep 2Southeast Kansas
7:00 pmParsons vs. Fort Scott
Fort Scott
Sep 2Three Rivers
7:00 pmChetopa vs. Marmaton Valley
Marmaton Valley
Sep 2Tri-Valley
7:00 pmErie vs. Cherryvale
Cherryvale
7:00 pmHumboldt vs. Bluestem
Bluestem
Sep 2Wheat State League
7:00 pmWakefield vs. Goessel
Goessel
7:00 pmCentre vs. Little River
Little River
Sep 2NON-LEAGUE
7:00 pmAbilene vs. Thomas More Prep
Thomas More Prep
7:00 pmAtwood-Rawlins County vs. Hitchcock County (Neb.)
Hitchcock County (Neb.)
7:00 pmWheatland-Grinnell vs. Colby Heartland Christian
Colby Heartland Christian
7:00 pmGoddard Eisenhower vs. Derby
Derby
7:00 pmNewton vs. Maize
Maize
7:00 pmValley Center vs. Salina South
Salina South
7:00 pmOlathe East vs. Hutchinson
Hutchinson
7:00 pmCampus vs. Arkansas City
Arkansas City
7:00 pmSalina Central vs. Andover
Andover
7:00 pmOlathe Northwest vs. Goddard
Goddard
7:00 pmAndover Central vs. Andale
Andale
7:00 pmChapman vs. Jefferson West
Jefferson West
7:00 pmRiverside vs. Perry-Lecompton
Perry-Lecompton
7:00 pmHiawatha vs. Royal Valley
Royal Valley
7:00 pmNemaha Central vs. Atchison County-Effingham
Atchison County-Effingham
7:00 pmCentralia vs. Sabetha
Sabetha
7:00 pmHesston vs. Garden Plain
Garden Plain
7:00 pmSt. John-Hudson vs. Otis-Bison
Otis-Bison
7:00 pmOswego vs. Baxter Springs
Baxter Springs
7:00 pmGalena vs. Pittsburg Colgan
Pittsburg Colgan
7:00 pmColumbus vs. Riverton
Riverton
7:00 pmFrontenac vs. Girard
Girard
7:00 pmWashington County vs. Doniphan West
Doniphan West
7:00 pmValley Heights vs. Troy
Troy
7:00 pmHorton vs. Pleasant Ridge
Pleasant Ridge
7:00 pmOskaloosa vs. McLouth
McLouth
7:00 pmBennington vs. Herington
Herington
7:00 pmYates Center vs. Lyndon
Lyndon
7:00 pmCentral Heights vs. Mission Valley
Mission Valley
7:00 pmNorthern Heights vs. Osage City
Osage City
7:00 pmWest Franklin vs. Council Grove
Council Grove
7:00 pmEureka vs. Chase County
Chase County
7:00 pmOakley vs. Colby
Colby
7:00 pmHays vs. Scott City
Scott City
7:00 pmOlathe North vs. Wichita Heights
Wichita Heights
7:00 pmSolomon vs. Canton-Galva
Canton-Galva
7:00 pmPratt Skyline vs. South Barber
South Barber
7:00 pmNorwich vs. Stafford
Stafford
7:00 pmHolcomb vs. Cimarron
Cimarron
7:00 pmHugoton vs. Lakin
Lakin
7:00 pmEllis vs. Syracuse
Syracuse
7:00 pmLa Crosse vs. Elkhart
Elkhart
7:00 pmSublette vs. Southwestern Heights
Southwestern Heights
7:00 pmJackson Heights vs. Maranatha Academy
Maranatha Academy
7:00 pmBonner Springs vs. Kansas City Turner
Kansas City Turner
7:00 pmPaola vs. Kansas City Piper
KC Piper
7:00 pmSpring Hill vs. Tonganoxie
Tonganoxie
7:00 pmSt. James Academy vs. Mill Valley
Mill Valley
7:00 pmLouisburg vs. Kansas City Wyandotte
Wyandotte
7:00 pmHolton vs. Atchison
Atchison
7:00 pmSilver Lake vs. Kansas City Washington
Kansas City Washington
7:00 pmKansas City Harmon vs. Kansas City Sumner
Kansas City Sumner
7:00 pmKansas City (Mo.) Southeast vs. Kansas City Schlagle
Kansas City Schlagle
7:00 pmSouthern Coffey Co. vs. Burlingame
Burlingame
7:00 pmWaverly vs. Hartford
Hartford
7:00 pmMarais Des Cygnes Valley vs. Madison
Madison
7:00 pmHanover vs. Lebo
Lebo
7:00 pmGoodland vs. Norton Community
NCHS Travis Field
7:00 pmSpearville vs. Hill City
Hill City Ringneck Stadium
7:00 pmClay Center vs. Phillipsburg
Phillipsburg
7:00 pmWamego vs. Rock Creek
Rock Creek
7:00 pmOlpe vs. St. Marys
St. Marys
7:00 pmBeloit vs. Concordia
Concordia
7:00 pmRossville vs. Marysville
Marysville
7:00 pmGolden Plains vs. Natoma
Natoma
7:00 pmSt. John's-Tipton vs. Chase
Chase
7:00 pmTescott vs. Lincoln
Lincoln
7:00 pmHodgeman County vs. Leoti
Leoti
7:00 pmCambridge (Neb.) vs. Decatur Community
Decatur Community
7:00 pmWallace County vs. St. Francis
St. Francis
7:00 pmMeade vs. Hooker (Okla.)
Hooker (Okla.)
7:00 pmArma Northeast vs. Liberal (Mo.)
Liberal (Mo.)
7:00 pmPittsburg vs. Harrisonville
Harrisonville
7:00 pmDeerfield vs. Holly (Colo.)
Holly (Colo.)
7:00 pmStanton County vs. Beaver (Okla.)
Beaver (Okla.)
7:00 pmMoscow vs. Balko (Okla.)
Balko (Okla.)
7:00 pmPrairie View vs. Anderson County-Garnett
Anderson County-Garnett
7:00 pmSanta Fe Trail vs. Osawatomie
Osawatomie
7:00 pmSpringfield (Colo.) vs. Rolla
Rolla
7:00 pmSouth Haven vs. Oxford
Oxford
7:00 pmAttica/Argonia vs. Burden-Central
Burden Central
7:00 pmCaldwell vs. Udall
Udall
7:00 pmCedar Vale-Dexter vs. Sedan
Sedan
7:00 pmFlint Hills vs. West Elk
West Elk
7:00 pmIola vs. Chanute
Chanute
7:00 pmWord of Life vs. Fowler
Fowler
7:00 pmAshland vs. South Central
South Central
7:00 pmSouth Gray vs. Ingalls
Ingalls
7:00 pmKiowa County vs. Minneola
Minneola
7:00 pmBucklin vs. Satanta
Satanta
7:00 pmShawnee Mission West vs. Lawrence Free State
Lawrence Free State
7:00 pmShawnee Mission Northwest vs. Lawrence
Lawrence
7:00 pmOlathe South vs. Shawnee Mission East
Shawnee Mission East
7:00 pmShawnee Mission North vs. Shawnee Mission South
Shawnee Mission South
7:00 pmLansing vs. Leavenworth
Leavenworth
7:00 pmCherokee Southeast vs. Uniontown
Uniontown
7:00 pmBlue Valley-Randolph vs. Colony Crest
Colony Crest
7:00 pmIndependence vs. Caney Valley
Caney Valley
7:00 pmLabette County vs. Fredonia
Fredonia
7:00 pmJayhawk Linn vs. Neodesha
Neodesha
7:00 pmWellsville vs. Burlington
Burlington
7:00 pmClifton-Clyde vs. Linn
Linn
7:00 pmOnaga vs. Frankfort
Frankfort
7:00 pmValley Falls vs. Wetmore
Wetmore
7:00 pmSt. Mary's Academy vs. Axtell
Axtell
7:00 pmWichita East vs. Garden City
Garden City
7:00 pmWichita West vs. Dodge City
Dodge City
7:00 pmUlysses vs. Liberal
Liberal
7:00 pmCoffeyville vs. Great Bend
Great Bend
7:00 pmBird City Cheylin vs. Weskan
Weskan
7:00 pmQuinter vs. Dighton
Dighton
7:00 pmAlma (Neb.) vs. Northern Valley
Northern Valley
7:00 pmLogan/Palco vs. TriPlains-Brewster
TriPlains-Brewster

Last updated: August 29, 2016, 5:54:03 pm. Page is updated every 3.0 minutes.