Basketball-Girls (2015-16) Schedule/Results

This Week pick date

view all

Varsity Results
DateEvent/OpponentsLocation
Feb 8NON-LEAGUE
6:00 pmBaldwin vs. Topeka Hayden
Topeka Hayden High School
6:00 pmBerean Academy vs. Chase County
Chase County
Feb 9Ark Valley-Chisholm Trail-Division I
6:00 pmMaize vs. Derby
Maize High School
6:00 pmHutchinson vs. Campus
Haysville-Campus
6:00 pmNewton vs. Salina South
Salina South High School
Feb 9Ark Valley-Chisholm Trail-Division II
6:00 pmArkansas City vs. Andover
Andover High School
6:00 pmAndover Central vs. Goddard Eisenhower
Goddard Eisenhower
6:00 pmValley Center vs. Goddard
Goddard High School
Feb 9Ark Valley-Chisholm Trail-Division III
6:00 pmEl Dorado vs. Augusta
Augusta High School
Feb 9Big Seven
6:00 pmAtchison County-Effingham vs. Sabetha
Sabetha
6:00 pmRiverside vs. Royal Valley
Hoyt-Royal Valley
Feb 9Centennial
6:00 pmEmporia vs. Topeka Washburn Rural
Topeka Washburn Rural
6:00 pmManhattan vs. Shawnee Heights
Shawnee Heights High School
6:00 pmTopeka Seaman vs. Topeka
Topeka High School
6:00 pmTopeka West vs. Topeka Highland Park
Topeka Highland Park
Feb 9Central Kansas League
6:00 pmNickerson vs. Smoky Valley
Smoky Valley High School
Feb 9Central Plains League
4:00 pmNess City vs. Ellinwood
Ellinwood
6:00 pmCheney vs. Belle Plaine
Belle Plaine High School
6:00 pmChaparral vs. Conway Springs
Conway Springs High School
6:00 pmChaparral vs. Conway Springs
Conway Springs High School
6:00 pmDouglass vs. Bluestem
Bluestem High School
6:00 pmMedicine Lodge vs. Wichita Trinity
Wichita Trinity Academy
Feb 9Central Prairie
4:00 pmKinsley vs. Macksville
Macksville
4:00 pmLa Crosse vs. St. John-Hudson
St. John-Hudson
Feb 9Eastern Kansas
6:15 pmSt. Thomas Aquinas vs. Bishop Miege
Bishop Miege High School
7:30 pmSt. Thomas Aquinas vs. Bishop Miege
Bishop Miege High School
Feb 9Flint Hills
6:00 pmNorthern Heights vs. Herington
Herington High School
Feb 9Greater Wichita Athletic League
TBAWichita West vs. Wichita East
Wichita East
6:00 pmWichita Heights vs. Wichita North
Wichita North
6:00 pmWichita Bishop Carroll vs. Wichita South
Wichita South
6:00 pmWichita Kapaun Mt. Carmel vs. Wichita Southeast
Wichita Southeast
Feb 9Heart of America
6:00 pmHutchinson Trinity vs. Bennington
Bennington High School
6:00 pmInman vs. Ell-Saline
Ell-Saline
6:00 pmMoundridge vs. Marion
Marion
6:00 pmMoundridge vs. Marion
Marion
6:00 pmSedgwick vs. Berean Academy
Berean Academy
6:00 pmSedgwick vs. Berean Academy
Berean Academy
6:00 pmRemington vs. Canton-Galva
Canton-Galva
Feb 9Heart of the Plains
TBABurrton vs. Fairfield
Fairfield
TBACunningham vs. Hutchinson Central Chr.
Hutchinson Central Chr.
6:00 pmNorwich vs. Stafford
Stafford
6:00 pmSouth Barber vs. Pretty Prairie
Pretty Prairie
6:30 pmPratt Skyline vs. Attica
Attica
Feb 9Hi-Plains
4:30 pmSublette vs. Cimarron
Cimarron HS
6:30 pmSublette vs. Cimarron
Cimarron
Feb 9Mid-Continent
6:30 pmTrego Community vs. Stockton
Stockton High School
Feb 9North Central Activities Association
6:00 pmEllsworth vs. Minneapolis
Minneapolis HS
6:00 pmSalina Sacred Heart vs. Russell
Russell HS
Feb 9Northern Plains League
6:00 pmSt. John's-Tipton vs. Lakeside
Downs
6:00 pmChase vs. Sylvan-Lucas
Sylvan Grove
6:00 pmSouthern Cloud vs. Lincoln
Lincoln
6:00 pmRock Hills vs. Natoma
Natoma
6:00 pmTescott vs. Wilson
Wilson
6:00 pmOsborne vs. Pike Valley
Courtland
Feb 9Northwest Kansas
6:30 pmNorton Community vs. Decatur Community
Oberlin-Decatur Community High School
Feb 9South Central Border
TBAArgonia vs. South Haven
South Haven
TBAOxford vs. Udall
Udall
6:00 pmWest Elk vs. Flint Hills
Flint Hills
Feb 9SPAA-Iroquois Activity Association
6:00 pmFowler vs. South Gray
South Gray
6:30 pmHodgeman County vs. Spearville
Spearville
6:30 pmKiowa County vs. Minneola
Minneola
Feb 9Wheat State League
6:00 pmWakefield vs. Solomon
Solomon
6:00 pmGoessel vs. Peabody-Burns
Peabody-Burns
6:00 pmRural Vista vs. Centre
Centre
Feb 9NON-LEAGUE
6:00 pmCair Paravel Latin vs. Cornerstone
Cornerstone
6:30 pmScott City vs. Thomas More Prep
Thomas More Prep High School
6:00 pmHays vs. Salina Central
Salina Central High School
6:00 pmMulvane vs. Buhler
Buhler High School
6:00 pmGreat Bend vs. McPherson
McPherson High School
6:00 pmMaize South vs. Andale
Andale High School
6:00 pmWinfield vs. Wellington
Wellington High School
4:30 pmJefferson West vs. Perry-Lecompton
Perry-Lecompton HS
6:00 pmHalstead vs. Sterling
Sterling
6:00 pmHesston vs. Lyons
Lyons
6:00 pmHoisington vs. Hillsboro
Hillsboro
6:00 pmKingman vs. Haven
Haven
6:00 pmPratt vs. Larned
Larned
6:00 pmRossville vs. Osage City
Osage City High School
6:00 pmSt. Marys vs. Lyndon
Lyndon High School
6:30 pmAbilene vs. Council Grove
Council Grove High School
6:00 pmDodge City vs. Ulysses
Ulysses
6:00 pmHolcomb vs. Lakin
Lakin
6:30 pmHolcomb vs. Lakin
Lakin High School
6:00 pmCentral Heights vs. Plainville
Plainville
6:00 pmCentral Plains vs. Plainville
Plainville
6:30 pmLogan vs. Smith Center
Smith Center High School
6:00 pmClay Center vs. Republic County
Republic County HS
6:00 pmSoutheast of Saline vs. Beloit
Beloit HS
6:00 pmRiley County vs. Concordia
Concordia High School
6:00 pmDighton vs. Leoti
Wichita County High School
6:00 pmPhillipsburg vs. Hoxie
Hoxie
6:30 pmWheatland-Grinnell vs. Quinter
Quinter
4:00 pmAtwood-Rawlins County vs. Southwest Nebraska
Bartley
6:00 pmThunder Ridge vs. Franklin (Neb.)
Franklin (Neb.)
6:00 pmMeade vs. Boise City (Okla.)
Boise City
6:30 pmLiberal vs. Guymon (Okla.)
Guymon (Okla.)
6:30 pmSouth Central vs. Fort Supply (Okla.)
Fort Supply, OK
6:00 pmIngalls vs. Rolla
Rolla
6:30 pmDeerfield vs. Pawnee Heights
Pawnee Heights
6:00 pmMoscow vs. Satanta
Satanta
5:30 pmLawrence Free State vs. Shawnee Mission North
Shawnee Mission North HS
5:30 pmLawrence vs. Shawnee Mission Northwest
Shawnee Mission East
5:30 pmHill City vs. Golden Plains
Golden Plains
6:00 pmOtis-Bison vs. Healy
Healy
6:30 pmBucklin vs. Western Plains
Western Plains
6:30 pmWallace County vs. TriPlains-Brewster
Brewster
6:30 pmElkhart vs. Turpin (Okla.)
Turpin High School
Feb 11Sante Fe Trail
6:00 pmMoscow vs. Rolla
Rolla
Feb 11NON-LEAGUE
6:00 pmColby vs. Oakley
Oakley High School
Feb 12Ark Valley-Chisholm Trail-Division I
6:00 pmSalina Central vs. Derby
Derby High School
6:00 pmHutchinson vs. Salina South
Salina South High School
6:00 pmMaize vs. Campus
Haysville-Campus
Feb 12Ark Valley-Chisholm Trail-Division II
6:00 pmAndover vs. Goddard
Goddard High School
6:00 pmAndover Central vs. Valley Center
Valley Center High School
6:00 pmArkansas City vs. Maize South
Maize South High School
Feb 12Ark Valley-Chisholm Trail-Division III
6:00 pmAugusta vs. Winfield
Winfield High School
6:00 pmBuhler vs. El Dorado
El Dorado High School
6:00 pmMcPherson vs. Rose Hill
Rose Hill High School
Feb 12Ark Valley-Chisholm Trail-Division IV
6:00 pmAndale vs. Wellington
Wellington High School
6:00 pmCircle vs. Clearwater
Clearwater High School
6:00 pmWichita Collegiate vs. Mulvane
Mulvane High School
Feb 12Big Seven
6:00 pmPerry-Lecompton vs. Nemaha Central
Nemaha Central
Feb 12Centennial
6:00 pmEmporia vs. Topeka
Topeka High School
6:00 pmTopeka Highland Park vs. Junction City
Junction City High
6:00 pmTopeka Washburn Rural vs. Manhattan
Manhattan High School
6:00 pmShawnee Heights vs. Topeka West
Topeka West High School
6:00 pmTopeka Seaman vs. Topeka Hayden
Topeka Hayden High School
Feb 12Central Kansas League
6:00 pmPratt vs. Nickerson
Nickerson High School
Feb 12Central Plains League
6:00 pmConway Springs vs. Belle Plaine
Belle Plaine High School
6:00 pmMedicine Lodge vs. Douglass
Douglass High School
6:00 pmBluestem vs. Garden Plain
Garden Plain High School
6:00 pmCheney vs. Wichita Trinity
Wichita Trinity High School
6:00 pmWichita Independent vs. Chaparral
Chaparral High School
Feb 12Central Prairie
4:00 pmEllinwood vs. Kinsley
Kinsley
4:00 pmOtis-Bison vs. Ness City
Ness City
4:00 pmVictoria vs. St. John-Hudson
St. John-Hudson
6:00 pmCentral Plains vs. La Crosse
La Crosse
Feb 12Eastern Kansas
6:00 pmBlue Valley Stilwell vs. St. Thomas Aquinas
St. Thomas Aquinas High School
Feb 12Greater West Activities Conference
6:30 pmColby vs. Scott City
Scott City High School
6:30 pmHolcomb vs. Ulysses
Ulysses High School
6:30 pmHugoton vs. Goodland
Goodland High School
Feb 12Greater Wichita Athletic League
6:00 pmWichita West vs. Wichita North
Wichita North
6:00 pmWichita Kapaun Mt. Carmel vs. Wichita Northwest
Wichita Northwest
6:00 pmWichita Southeast vs. Wichita Bishop Carroll
Wichita Bishop Carroll
6:00 pmWichita East vs. Wichita South
Wichita South
Feb 12Heart of America
6:00 pmHutchinson Trinity vs. Canton-Galva
Canton-Galva
6:00 pmSedgwick vs. Inman
Inman High School
6:00 pmEll-Saline vs. Marion
Marion
6:00 pmEll-Saline vs. Marion
Marion
6:00 pmBennington vs. Berean Academy
Berean Academy
6:00 pmMoundridge vs. Remington
Remington High School
Feb 12Heart of the Plains
TBAStafford vs. Burrton
Burrton
TBAPretty Prairie vs. Fairfield
Fairfield
TBAHutchinson Central Chr. vs. South Barber
South Barber
6:00 pmPratt Skyline vs. Cunningham
Cunningham
6:30 pmAttica vs. Norwich
Norwich
Feb 12Hi-Plains
4:30 pmStanton County vs. Cimarron
Cimarron HS
6:30 pmSyracuse vs. Sublette
Sublette
6:30 pmStanton County vs. Cimarron
Cimarron
Feb 12Mid-Continent
6:15 pmSmith Center vs. Ellis
Ellis High School
6:15 pmNorton Community vs. Plainville
Plainville High School
6:30 pmOakley vs. Hill City
Hill City High School
6:30 pmThomas More Prep vs. Phillipsburg
Phillipsburg
Feb 12Mid-East
6:00 pmSilver Lake vs. Rossville
Rossville High School
6:00 pmRock Creek vs. St. Marys
St. Mary's
Feb 12North Central Activities Association
6:00 pmMinneapolis vs. Southeast of Saline
Southeast of Saline
Feb 12North Central Kansas
6:00 pmMarysville vs. Clay Center
Clay Center
6:00 pmWamego vs. Abilene
Abilene High School
Feb 12Northern Plains League
6:00 pmChase vs. St. John's-Tipton
Tipton
6:00 pmRock Hills vs. Lincoln
Lincoln
6:00 pmLakeside vs. Southern Cloud
Southern Cloud
6:00 pmPike Valley vs. Natoma
Natoma
6:00 pmWilson vs. Sylvan-Lucas
Sylvan Grove
6:00 pmTescott vs. Thunder Ridge
Kensington
Feb 12Northwest Kansas
6:30 pmDecatur Community vs. Atwood-Rawlins County
Atwood-Rawlins County
6:30 pmQuinter vs. St. Francis
St. Francis HS
Feb 12South Central Border
TBAFlint Hills vs. Argonia
Argonia
6:00 pmCaldwell vs. Sedan
Sedan High School
6:00 pmSouth Haven vs. Burden Central
Burden Central
Feb 12SPAA-Iroquois Activity Association
6:30 pmSpearville vs. Ingalls
Ingalls
6:30 pmHodgeman County vs. Kiowa County
Kiowa County/Greensburg
6:30 pmPawnee Heights vs. South Central
South Central/Coldwater
6:30 pmSatanta vs. Ashland
Ashland High School
Feb 12Western Athletic Conference
4:00 pmGreat Bend vs. Garden City
Garden City
6:00 pmHays vs. Liberal
Liberal
Feb 12Western Kansas Liberty
4:00 pmHoxie vs. Dighton
Dighton
6:00 pmLogan vs. Bird City Cheylin
McDonald
Feb 12Wheat State League
5:45 pmWakefield vs. Centre
Centre
6:00 pmGoessel vs. Solomon
Solomon
Feb 12NON-LEAGUE
4:30 pmAtchison vs. Jefferson West
Jefferson West
6:00 pmSmoky Valley vs. Halstead
Halstead
6:00 pmHaven vs. Hesston
Hesston
6:00 pmHillsboro vs. Kingman
Kingman
6:00 pmLyons vs. Hoisington
Hoisington
6:00 pmLarned vs. Sterling
Sterling
6:00 pmHolton vs. Riverside
Riverside HS
6:30 pmPaola vs. Council Grove
Council Grove High School
6:00 pmMinneola vs. Meade
Meade High School
6:30 pmSouth Gray vs. Southwestern Heights
Southwestern Heights
6:00 pmLeoti vs. Trego Community
Trego
6:00 pmRepublic County vs. Ellsworth
Ellsworth HS
6:00 pmBeloit vs. Russell
Russell HS
6:00 pmStockton vs. Osborne
Osborne
6:30 pmStockton vs. Osborne
Osborne
6:00 pmMoscow vs. Walsh (Colo.)
Walsh, CO
4:00 pmMacksville vs. Fowler
Fowler
6:00 pmMacksville vs. Fowler
Fowler
5:30 pmLawrence Free State vs. Olathe South
Olathe South
5:30 pmLawrence vs. Olathe Northwest
Olathe Northwest
6:30 pmDeerfield vs. Tribune
Tribune
6:00 pmPeabody-Burns vs. Elyria Christian
Elyria Christian
Feb 13Hi-Plains
6:30 pmLakin vs. Elkhart
Elkhart High School
Last updated: February 8, 2016, 1:57:35 am. Page is updated every 3.0 minutes.