Click to go to CatchItKansas.com
Basketball-Boys (2014-15) Schedule/Results

This Week pick date

view all

Varsity Results
DateEvent/OpponentsLocation
Mar 2
Class 1A DI Sub State: Dighton: Sub-State
Minneola75Ingalls56
Mar 2
Class 1A DI Sub State: Frankfort: Quarterfinals
Frankfort50Immaculata38F
Mar 2
Class 1A Div I: Sub-State
Macksville58Fairfield27
Quinter63St. Francis42F
Mar 2
Class 1A Div II: Sub-State
TBABye vs. Hutchinson Central Chr.
Hutchinson Central Chr.
TBABye vs. Sylvan-Lucas
Sylvan-Lucas
Mar 2
Class 2A: Sub-State
Central Plains70Smith Center32F
Ness City78Oakley67F
St. John-Hudson73Medicine Lodge35
Pittsburg Colgan50Oxford25
Jackson Heights77McLouth40F
Bishop Seabury53Valley Falls42
Jefferson Co. North67Olathe- Heritage Christian61
Lyndon68Chase County41F
Mission Valley56Northern Heights50F
Moundridge52Peabody-Burns31F
Berean Academy55Inman35F
Sublette56Stanton County37
7:30 pmSyracuse vs. Meade
Meade
Olpe68Madison25F
Burlingame65Herington37F
Ellinwood59Ell-Saline37F
Ellis81Atwood35
Hill City65Leoti45
Salina Sacred Heart66Republic County49F
Decatur Community73Trego Community49
Udall76Uniontown46F
West Elk58Yates Center31F
Sedan66Oswego45
St. Mary's Academy50Pittsburg25F
South Gray79Kinsley65F
Spearville57Elkhart33F
South Central62Kiowa County38F
Washington County64Wabaunsee37F
Plainville55Little River40F
Bennington49Solomon46F
Onaga55Wakefield40
Mar 2
Class 3A: Sub-State
Silver Lake78Oskaloosa35
Mar 2
Sub-State
Lakin73Haven67F
Wellsville71West Franklin53F
Mar 2
Sub-State: First Round
TBATBA vs. Pike Valley
Pike Valley
Mar 3
Class 1A DI Sub State: Clifton-Clyde: Quarterfinals
Lakeside51Clifton-Clyde43F
Mar 3
Class 1A Div I: Sub-State
Pretty Prairie65Centre44F
Lebo42Southern Coffey Co.27F
Marais Des Cygnes50Pleasanton39F
Rock Hills71Thunder Ridge47F
Burden Central62South Haven60F
Flint Hills38Goessel35F
St. Paul54Marmaton Valley48F
Mar 3
Class 1A Div II: Sub-State
Cunningham69Stafford60F
Norwich74Altoona-Midway49F
Wilson60Elyria Christian56F
Southern Cloud61Junction City St. Xavier23F
Chase59Tescott45F
Pike Valley65Natoma55F
Rolla56Pawnee Heights47F
Ashland71Bucklin23F
Wetmore62Blue Valley-Randolph48F
Bird City Cheylin47Weskan43F
Palco68Healy25F
Mar 3
Class 2A: Sub-State
Troy83Kansas City Christian64F
Meade58Syracuse40F
Lincoln62Canton-Galva59F
Mar 3
Class 3A
Chaparral56Kingman47F
Beloit104Phillipsburg63F
Mar 3
Class 3A: Sub-State
Wichita Collegiate77Belle Plaine27F
Sabetha77Effingham17F
Nemaha Central66Marysville54F
Hesston62Marion17F
Halstead72Sterling59F
Cheney56Cimarron25F
Wichita Independent58Douglass51F
Conway Springs76Bluestem52
Galena60Fredonia39F
Riverton63Cherryvale35F
Caney Valley53Cherokee Southeast51F
Riverside54Horton35F
Osage City73St. Marys37F
Scott City81Russell29F
Hutchinson Trinity48Hillsboro42F
Sedgwick61Remington50F
Garden Plain62Southwestern Heights54F
Atchison47Hiawatha37F
Norton Community77Hoisington51F
Rossville72Council Grove37F
Riley County65Pleasant Ridge37F
Southeast of Saline59Lyons33F
Minneapolis54Ellsworth51F
Arma Northeast59Neodesha58F
Burlington70Central Heights43F
Eureka69Erie50F
Humboldt67Jayhawk Linn35F
Mar 4
Class 6A: Sub-State
Derby63Junction City41
Maize50Hutchinson42
Topeka Washburn Rural59Manhattan58
Blue Valley North57Olathe South45
Olathe Northwest72Gardner-Edgerton65
Wichita Southeast84Topeka68
Wichita East76Wichita North53
Wichita South45Wichita West35
Shawnee Mission West72Kansas City Wyandotte65
Olathe East54Blue Valley Northwest46
Olathe North63Blue Valley Stilwell55
Lawrence79Shawnee Mission Northwest45
Shawnee Mission East46Shawnee Mission South45
Shawnee Mission North50Lawrence Free State26
Campus53Dodge City52
Garden City46Wichita Northwest41
Mar 5
Class 2A: Semifinals
6:00 pmPlainville vs. Central Plains
Claflin
7:30 pmMoundridge vs. St. John-Hudson
Inman
6:00 pmBishop Seabury vs. Jackson Heights
Valley Falls
7:30 pmJefferson Co. North vs. Troy
Valley Falls
6:00 pmBurlingame vs. Lyndon
Herington
6:00 pmSouth Central vs. Berean Academy
Inman
7:30 pmMission Valley vs. Olpe
Herington
7:30 pmLincoln vs. Ellinwood
Claflin
6:00 pmDecatur Community vs. Ellis
Hill City
7:30 pmNess City vs. Hill City
Hill City
7:30 pmBennington vs. Salina Sacred Heart
Wakefield
6:00 pmSedan vs. Udall
Oswego
7:30 pmPittsburg Colgan vs. West Elk
Oswego
6:00 pmMeade vs. South Gray
Spearville
7:30 pmSublette vs. Spearville
Spearville
6:00 pmOnaga vs. Washington County
Wakefield
Mar 5
Class 4A Div I: Semifinals
6:00 pmUlysses vs. McPherson
Hays
7:30 pmRose Hill vs. Winfield
Winfield
6:00 pmEl Dorado vs. Andale
Augusta
6:00 pmMulvane vs. Wellington
Winfield
7:30 pmAugusta vs. Circle
Augusta
7:30 pmBonner Springs vs. Shawnee Mission Bishop Miege
Miege
6:00 pmDeSoto vs. Eudora
Miege
7:30 pmSpring Hill vs. Paola
Paola
7:30 pmTopeka Hayden vs. Ottawa
Topeka - Hayden
6:00 pmTonganoxie vs. Basehor-Linwood
KC - Piper
7:30 pmKansas City Sumner vs. Kansas City Piper
KC - Piper
6:00 pmWamego vs. Abilene
Topeka - Hayden
6:00 pmChanute vs. Independence
Labette Co.
6:00 pmLouisburg vs. Fort Scott
Paola
7:30 pmCoffeyville vs. Labette County
Labette Co.
7:30 pmBuhler vs. Hays
Hays
Mar 5
Class 4A Div II: Semifinals
6:00 pmSmoky Valley vs. Clearwater
Nickerson
6:00 pmChapman vs. Santa Fe Trail
Chapman
6:00 pmAtchison vs. Royal Valley
Hoyt
7:30 pmJefferson West vs. Holton
Hoyt
7:30 pmKansas City Bishop Ward vs. Perry-Lecompton
Perry - Lecompton
7:30 pmHugoton vs. Larned
Larned
7:30 pmNickerson vs. Wichita Trinity
Nickerson
7:30 pmBaxter Springs vs. Frontenac
Frontenac
7:30 pmIola vs. Girard
Iola
6:00 pmPratt vs. Holcomb
Larned
7:30 pmColby vs. Thomas More Prep
Colby
7:30 pmClay Center vs. Rock Creek
Chapman
6:00 pmGoodland vs. Concordia
Colby
6:00 pmGarnett vs. Prairie View
Iola
6:00 pmBaldwin vs. Osawatomie
Perry - Lecompton
6:00 pmColumbus vs. Parsons
Frontenac
Mar 5
Class 5A: Semifinals
7:00 pmEmporia vs. Salina South
Salina South
7:00 pmValley Center vs. Salina Central
Salina Central
7:00 pmGoddard vs. Andover Central
Andover Central
7:00 pmGreat Bend vs. Maize South
Maize South
7:00 pmLeavenworth vs. Shawnee Heights
Shawnee Heights
7:00 pmTopeka Highland Park vs. Topeka Seaman
Seaman
7:00 pmKansas City Harmon vs. Blue Valley West
BV - West
7:00 pmSt. James Academy vs. Blue Valley Southwest
BVSW
7:00 pmKansas City Turner vs. St. Thomas Aquinas
St. Thomas Aquinas
7:00 pmArkansas City vs. Wichita Kapaun Mt. Carmel
Wichita - Kapaun
7:00 pmAndover vs. Wichita Bishop Carroll
Wichita - Carroll
7:00 pmNewton vs. Wichita Heights
Wichita Heights
7:00 pmKansas City Schlagle vs. Lansing
Lansing
7:00 pmPittsburg vs. Shawnee Mill Valley
Mill Valley
7:00 pmTopeka West vs. Kansas City Washington
Washington
6:00 pmGoddard Eisenhower vs. Liberal
Liberal
Mar 6
Class 1A DI Sub State: Clifton-Clyde: Semifinals
TBATBA vs. Osborne
Clifton-Clyde
TBATBA vs. Hanover
Clifton-Clyde
Mar 6
Class 1A DI Sub State: Dighton: Semifinals
TBATBA vs. Satanta
Dighton
TBAHodgeman County vs. Dighton
Dighton
Mar 6
Class 1A DI Sub State: Flinthills: Semifinals
TBATBA vs. Rural Vista
Flinthills
TBATBA vs. Burrton
Flinthills
Mar 6
Class 1A DI Sub State: Frankfort: Semifinals
TBAValley Heights vs. Doniphan West
Frankfort
TBATBA vs. Centralia
Frankfort
Mar 6
Class 1A DI Sub State: Pratt Skyline: Semifinals
6:00 pmTBA vs. Otis-Bison
Pratt Skyline
7:30 pmLa Crosse vs. Pratt Skyline
Pratt Skyline
Mar 6
Class 6A Sub-State - Junction City: Championship
7:00 pmTBA vs. TBA
TBA
7:00 pmTBA vs. TBA
TBA
Mar 7
Class 1A DI Sub State: Clifton-Clyde: Championship
7:30 pmTBA vs. TBA
Clifton-Clyde
Mar 7
Class 1A DI Sub State: Dighton: Championship
7:30 pmTBA vs. TBA
Dighton
Mar 7
Class 1A DI Sub State: Flinthills: Championship
7:30 pmTBA vs. TBA
Flinthills
Mar 7
Class 1A DI Sub State: Frankfort: Championship
7:30 pmTBA vs. TBA
Frankfort
Mar 7
Class 1A DI Sub State: Pratt Skyline: Championship
7:30 pmTBA vs. TBA
Pratt Skyline
Last updated: March 5, 2015, 2:10:57 pm. Page is updated every 3.0 minutes.